22. března 2018 1:31 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Velikonoční nálada je tu, pomlázku už mám

Starosta Náchoda Jan Birke si pomlázku pořídil s předstihem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starosta Náchoda Jan Birke si pomlázku pořídil s předstihem. | foto: ARCHIV RADNICE

NÁCHOD (Královéhradecký kraj) Už za týden se většina z nás zastaví a začne si užívat prodlouženého velikonočního volna. Letos si již třetím rokem užijeme delšího volna, díky Velkému pátku, který je, stejně jako Velikonoční pondělí, státním svátkem. Velikonoce patří po dlouhá staletí k našim národním tradicím a i já se letos těším na mnoho z nich.

Velikonoce jsou svátkem, který spojuje křesťanské oslavy zmrtvýchvstání Ježíše Krista a staré pohanské zvyklosti. Vždyť minulou neděli si někteří z nás připomněli starobylý zvyk vynášení Moreny, neboli smrti, z našich domovů. Tato tradice už bohužel mizí, ale podle mě je nedílnou součástí Velikonočního období. Současně však mnozí z nás půjdou v neděli na jednu z mnoha speciálních velikonočních mší.

Velikonoce jsou krásným svátkem, který nám připomíná pomalý nástup jara. Každý rok se nemohu dočkat toho, až si pořídím pomlázku, doma se to začne hemžit velikonočními vajíčky a z trouby voní čerstvě napečený mazanec s beránkem. V posledních letech už moc aktivně nekoleduji, ale vám všem bych rád popřál tu nejveselejší koledu a co nejvíce vykoledované nadílky.

A jak vypadá velikonoční atmosféra přímo u nás ve městě? Minulý týden jste si mohli prohlédnout výstavu v městské knihovně, kde bylo možné si koupit různé jarní dekorace. Současně probíhaly v knihovně a v Základní umělecké škole tvořivé jarní dílny pro děti i seniory. A na mnoha místech ve městě jsou k dostání již tradiční pomlázky. Jednu krásnou jsem si také pořídil. Přeji vám krásné čtyři dny prožité v klidu a jarně velikonočním duchu.

Jan Birke, starosta Náchoda, ČSSD

Jan Birke, starosta Náchoda, ČSSD

JAN BIRKE, Náchod, ČSSD

Najdete na Lidovky.cz