Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Velkou Moravu nechme Ficovi

Názory

  11:12
PRAHA - Slovenská vláda odložila oslavy patnácti let odtržení Slovenska od Česka až na druhého ledna. Možná proto, že kdyby se slavnostní zasedání Ficova kabinetu konalo prvního, mohla by se část jeho závěrů vykládat jako projev zbytkového alkoholu po bouřlivých oslavách Nového roku.

Robert Fico foto: Genserek EduardČTK

Prohlásit Svatopluka za prvního slovenského krále a Velkomoravskou říši za první stát, v němž vládli staří Slováci, to chce hodně odvahy, či spíše nestydatosti. Pokud to udělá nějaký poblouzněný historik, dobrá, stane se. Jestliže to však učiní premiér státu a ještě po slavnostním zasedání celé vlády, je to na pováženou.

„Za co se stydíme? Jestliže jsme měli před dvanácti sty roky nějaký útvar, který byl porovnatelný s čímkoli ve světě, a v jiných státech tehdy ještě nebylo nic - možná tam běhala nějaká zvířata a ještě tam nebyly žádné státní útvary. Tak proč se nevrátit k těmto myšlenkám a nedat lidem ještě víc hrdosti?“ To není citát šéfa vládních ultranacionalistů Jána Sloty, ale slovenského premiéra Fica z jeho středečního vystoupení. Citát, mířící stejným směrem jako proslulá Slotova věta o Maďarech, kteří „přijeli na malých ošklivých koních“.

Oba jsou pak jen mírně civilizovanější podobou slovenského hospodského vtipu: „Víš, jak vznikli Maďaři? Slovák přeskočil Dunaj a o... gorilu“. (Maďarský hospodský vtip zní obdobně, jen Dunaj se přeskakuje na druhou stranu.) Staré mapy, nové mýty To, že je slovenský nacionalismus fázově opožděný za jinými národy, které ve své historii zažily vlastní státnost už ve středověku, je faktem. Ale hledat v roce 2007 oporu v ahistorických mýtech a posilovat tím národní hrdost je opožděnost v řádu hned několika staletí. Nebo několika tisíc kilometrů na východ či na jih od střední Evropy.

Tam se totiž místo současných map věší na zdi historické mapy, na nichž patří okolní, velmi často znepřátelené státy, pod nadvládu daných národů v jejich často smyšleně největších dobách.

Nejvíce takových map jsem viděl v Arménii a Ázerbájdžánu v době, kdy spolu tyto země vedly válku o Náhorní Karabach. Staromaďary vymysleli v Budapešti už století před Ficovými Staroslováky. A mapu Velkého Maďarska, tedy Uherska před první světovou válkou, jsem viděl v úřadovně jistého budapešťského ministerstva před pár roky a loni jsem si ji koupil v budapešťské tržnici.

Možná, že i slovenský premiér si touží pověsit do pracovny mapu Velkomoravské říše za panování Svatopluka, kdy zabírala nejen dnešní Slovensko, Moravu, ale i přemyslovské Čechy, celé dnešní Maďarsko, jižní část Polska, část východního Německa a na jihu sousedila s tehdejším Bulharskem.

Pravda, trochu to sice kazí skutečnost, že se Svatoplukova říše jmenuje Velká Morava. Ale k tomu, aby se přejmenovala na Velké Slovensko, stačí jeden (všeho) schopný renomovaný historik. Ostatně pár diletantů se o něco podobného už pokusilo.

Pomohlo by případně i vytvoření umně zfalšovaného historického dokumentu, čímž se národy, které mají podobné výstřelky za sebou, zabývaly v devatenáctém století. Kupříkladu my Češi s Rukopisem královédvorským a zelenohorským. Ale to bylo v roce 1817.

Praha, krásné německé město Před několika lety jsem se slovenskou kamarádkou poslouchal hry Divadla Járy Cimrmana. Při Blaníku jsem se jí zeptal, jestli mají Slováci nějaké Staré pověsti slovenské, z nichž by se dalo dozvědět, jak se Slováci dostali na Slovensko. Z jejího nechápavého úsměvu jsem usoudil, že o ničem takovém nikdy neslyšela.

Už proto bych se s Robertem Ficem a se slovenskou vládou o Velkomoravskou říši nehádal. My Češi se bez jednoho knížete obejdeme. I díky tomu, že jsme si „znárodnili“ všechny Přemyslovce, Lucemburky (až na Zikmunda, lišku jednu ryšavou), a dokonce i toho Habsburka Rudolfa II. si tak nějak přisvojujeme. Hlavně že nám Slováci nechají Masaryka, po otci Slováka a po matce Němce.

Ostatně, pro Němce, a nejen ty sudetské, je Karel IV. největším německým císařem, jeho univerzita nejstarším německým učením, a jak kdysi s úsměvem dodával tehdejší šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení Franz Neubauer, Praha je koneckonců nejkrásnější německé město. A dříve německé, pak chvilku české Karlovy Vary jsou dnes nejhezčí ruské lázně, dodávám zase já.

Žijeme už dva týdny v Evropě bez hranic, v útvaru, v němž je „národní stát“ dříve nebo později odsouzen k zániku. Národy by však zaniknout neměly, protože tím by Evropská unie popřela svůj smysl.

Národní sebevědomí a vědomí si zaslouží budovat stejně jako vědomí a sebevědomí celoevropské. Stavět ho však na historických mýtech není projevem sebevědomí, ale zamindrákovanosti. Slovensko nepotřebuje falešnou velkou minulost. To, čeho dosáhlo počátkem tohoto tisíciletí za reformní vlády Mikuláše Dzurindy, je dostatečným důvodem k národnímu sebevědomí. Pravda, Robert Fico u toho tehdy nebyl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!