Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Park si hýčkáme, je naším náměstím

Park je kulturní památkou a ve Veselíčku si jej náležitě hýčkají. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Park je kulturní památkou a ve Veselíčku si jej náležitě hýčkají. | foto: ARCHIV RADNICE

VESELÍČKO (Olomoucký kraj)  Zámecký park je naše náměstí, říkáme si ve Veselíčku, v obci, která je umístěna pod zámeckým kopcem na posledním úpatí Oderských vrchů, naproti přes Moravskou bránu od hradu Helfštýn. Ze západu na východ obce jsou to bezmála tři kilometry. A právě zámecký park je pomyslným středem obce.

Zatímco zámek slouží státu jako dětský domov se školou, park je ve vlastnictví obce a od velké rekonstrukce v letech 2009-2010 s pomocí evropské dotace se o park náležitě staráme. Tuto zapsanou kulturní památku si hýčkáme, postupně jsme díky dotacím státu a kraje rekonstruovali schodiště, vnitřní zdi, ohradní zdi, bazén, kašnu a obnovili po století i vodní plochu. Park má i své logo.

Od počátku pravidelně sečeme čtyřhektarovou francouzskou zahradu i anglický park. Samozřejmě s ohledem na počasí a citlivě. I když je nyní moderní nechávat zeleň na veřejných prostranstvích více růst, do parku jako kulturní památky se to nehodí. Díky odborné firmě prořezáváme stromy a vysadili jsme za deset let několik nových stromů, naposledy Lípu republiky a Strom svobody na závěr pochodu obcí 28. října 2018 u příležitosti oslav 100 let republiky.

I když nemáme stálého zahradníka, o park pečují čtyři pracovníci obce a sezónně i pracovníci na tzv. veřejně prospěšné práce. Na víkend je vždy krásně posečeno, jsou okopány záhony, je uklizeno, a to pro radost na procházkách místních i návštěvníků z okolí. Lidé se tak mohou projít nejen parkem s naučnou stezkou kolem vytipované dvacítky různých druhů stromů, ale také po pěti okruzích na 25 zastaveních Hraběnčiny naučné stezky v celé obci i přilehlém lese.

Z parku však nechceme mít skanzen. V minulých letech jsme zde pořádali i velké akce jako bylo setkání skupin historického šermu s programem Dobývání Moravské brány, hudební festival regionálních kapel Mladí pro venkov, folklorní Záhorské slavnosti a loni nový festival mladého umění a řemesel Mezi stromy. Tuto akci jsme museli pro letošek kvůli covidové krizi oželet. Místo toho jsme se poprvé zapojili do Víkendu otevřených zahrad.

Veselíčko je v okolí proslulé mnoha kulturně-společenskými akcemi. Na sobotu 19. září plánujeme alespoň jedinou velkou akci Den na venkově. Začne dopoledním 24. ročníkem Pochodu veselíčskými lesy se startem a cílem v sokolské zahradě a bude pokračovat 5. ročníkem Veselíčského vinobraní právě v parku. Navštívit bude možné i výstavu 100 let TJ Sokol v sokolovně a místní Muzeum Záhoří a Ranč Mustang Veselíčko. Nejkrásnější je ale navštívit park některý všední den, například při cykloprojížďce. Ještě jste u nás nebyli?

TOMÁŠ ŠULÁK, starosta Veselíčka, TOP09

TOMÁŠ ŠULÁK, starosta Veselíčka, TOP09

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

Ruský opoziční aktivista Alexej Navalnyj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Ruský opoziční aktivista Alexej Navalnyj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Ruský opoziční aktivista Alexej Navalnyj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...