Sobota 7. prosince 2024, svátek má Ambrož, Benjamin
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Vodou rekordně šetříme, ale nestačí to. Změní to cena, regulace i inovace

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Názor
Bez vody není život. Je to trochu zjevné, ale na úvod článku o šetření vodou stojí za to si to zopakovat. Naše zacházení s vodou jsme doposud minimálně v bohatší části světa nemuseli příliš řešit. Voda je relativně levná, takže s ní příliš nešetříme.
  17:00

I když se situace výrazně zlepšila, vody stále spotřebováváme relativně hodně. Průměrná domácnost ji za den na osobu spotřebuje o něco méně než 87 litrů, což patří v Evropě mezi nejnižší spotřeby, i když bychom mohli ještě dohánět Estonsko či Maltu. A navíc je to i výrazně méně, než jsme byli zvyklí spotřebovávat v minulosti. Ještě v roce 1990 to bylo skoro dvakrát tolik, konkrétně 174 litrů na osobu a den.

Šetříte ve svém životě vodou?

celkem hlasů: 592
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 sobota 16. listopadu 2024. Anketa je uzavřena.

Jak je tedy možné tvrdit, že je to relativně hodně, když patříme mezi rekordmany jak v čase, tak v prostoru? Protože máme významný prostor pro snížení až na úplné minimum. A pomoci nám v tom může stejně jako v minulosti podnikatelská kreativita, ke které se, ať se nám to líbí nebo ne, pravděpodobně přidá i regulace. A jako u všeho i cena.

S vzácností vody roste i její cena

Bude to potřeba, protože pitná voda je vzácnější a vzácnější. Samozřejmě z pohodlí střední Evropy se to vše sleduje a komentuje snadno, nicméně i u nás je sucho tématem, které se stále více skloňuje. A určitě je nutné zmínit, že na planetě je vody opravdu hodně, jenže té snadno přístupné a pitné je jenom zhruba půl procenta z celkového objemu.

A stejně jako u jakéhokoliv jiného přírodního zdroje máme ekonomickou motivaci používat nejprve ty snadno dostupné zdroje, než začněme vůbec přemýšlet o tom, jak je získat obtížnější a tedy i dražší metodou. Nakonec můžeme mít pitnou vodu i z oceánů, ale dříve ji získáváme naprosto pochopitelně ze snadno dostupných zdrojů kolem nás. Jenže postupně s vzácností roste i cena.

Barcelona čelí suchu po svém. Utahuje turistům sprchy a zpoplatňuje ručníky

Jen pro představu, v Praze stál kubík vody hned po revoluci 80 haléřů a postupně vyskočil až na současných 144,88 koruny. Samozřejmě byly tehdy nižší mzdy, ale i tak si při tehdejší průměrné mzdě mohl člověk dopřát skoro třináctkrát více vody než dnes. Jinými slovy je voda v reálném vyjádření třináctkrát dražší než tehdy. A to je hned první z důvodů, proč ji spotřebováváme méně. Zákon poptávky, řekli bychom my ekonomové.

Regulace splachování

Není ale možné jen vzít tyto dva body a nakreslit poptávku. Od revoluce se toho hodně odehrálo i na poli regulace a inovace. U regulace se toho stalo ohromné množství, ale stačí snad zmínit, že dnes máme díky členství v Evropské unii hned několik směrnic, které se vodou zabývají, vznikla tak třeba směrnice o pitné vodě, směrnice o městských odpadních vodách či směrnice o vodách ke koupání.

Pamětníci možná vzpomenou na snahu o přímou regulaci, kdy v roce 2013 Komise navrhovala regulovat počet litrů na spláchnutí záchodů. Ve skutečnosti tedy jenom chtěla označovat záchody za šetrné, pokud budou používat regulovaný počet litrů, ale politici i veřejnost se semknuli v představě, že je to jen předzvěst budoucího zákazu těch neekologických, což by samozřejmě mohla být pravda, takže Komise od myšlenky odstoupila.

Sami máme vyhlášky o vodoprávní evidenci a vodoprávních úřadech či vodní zákon. Z poslední doby možná víte, že regulujeme u novostaveb odvod dešťové vody tak, aby se využívala nebo zpět vsakovala a nevypouštěla do stoky. Z dešťovky se stalo téma a je to dobře. Evropské agentuře pro životní prostředí se ale líbí německý nápad na progresivní zdanění spotřeby vody.

Sprchy jsou za polovinou domácí spotřeby

Je důležité také zmínit, že domácnosti dle stejné agentury spotřebují v EU jen 13 procent vody, zatímco 59 procent využije zemědělství. Z přírody si domácnosti berou výrazně víc, ale už ji umíme vracet zpět. Nakonec se nás ale dotkne celková spotřeba všech, i když domácnosti tvoří menší část problému. Samozřejmě pokud úvahu nezjednodušíme tak, že produkty zemědělství na konci dne spotřebují také domácnosti, ale to bychom museli změnit stravovací návyky.

Což je ostatně i jedna z motivací investic do umělého masa. U toho se uvádí úspora vody mezi 82 a 96 procenty. Přestože je to zásadní inovace, kolem sebe jich vidíme a uvidíme mnohem víc. Naši spotřebu od revoluce nesnížila jen cena a regulace, ale zásadně i úspornější pračky, které dnes spotřebují i desetkrát méně vody než tehdy. A vymyslely se už i pračky, které zvládnou vyprat stejně dobře i s pár sklenicemi vody. Standardem jsou dnes i myčky, které snížily spotřebu vody při mytí nádobí na minimum.

Šetření si můžete i vychutnat, naučíme vás jak. Zkuste neutrácet zbytečně, následný pocit je k nezaplacení

Na pořádnou revoluci ale pořád čekají sprchy, které jsou zodpovědné za skoro polovinu naší domácí spotřeby. Úsporné hlavice udělaly kousek práce, ale budoucnost může být v cirkulárních sprchách, které špinavou vodu pouští do kanalizace a čistou se můžete sprchovat dál. To by dokázalo z průměrných 40 litrů na sprchování snížit spotřebu na polovinu. Několik firem ze Skandinávie už takové sprchy patentovalo a fungují.

Když k tomu připočteme možnost propojit umyvadlo s toaletou a ušetřit na splachování i bez evropské regulace, jsme schopni se dostat se spotřebou ze 174 litrů na osobu a den z roku 1990 nejen na 87 jako dnes, ale klidně až na 60. Na třetinu toho, co to ještě nedávno bývalo. Jdeme správným směrem a cena, regulace i inovace pomáhají šetřit tím nejdůležitějším zdrojem, který máme.