24. srpna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

VOKÁČ: I neomezený internet v telefonu má svá omezení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: REUTERS

PRAHA Mobilní operátoři pomalu a opatrně mění nabídku tarifů tak, aby alespoň částečně vyhovovala požadavkům českého trhu. Zatímco před lety jsme v rámci „neomezené“ tarifní revoluce dostali především neomezené volání a SMS a k tomu něco dat, teď se hraje o neomezená data.

Každý z operátorů na ně jde tak trochu po svém, snad aby tentokrát nebyli nařčeni ze vzájemného opisování a z toho, že si nekonkurují. Na druhou stranu se tak může stát, že nabídky operátorů budou hůře srovnatelné. Přesto to zkusme.

Jako první kýžený tarif nové generace představil Vodafone. Jeho podání neomezených dat má ale několik háčků. Neomezený tarif si totiž mohou objednat jen skupiny dvou až čtyř zákazníků a k samotnému tarifu je potřeba připočíst ještě službu internet na doma. Nejlevněji to tak jednoho ze čtveřice uživatelů vyjde na 599 korun měsíčně. Zprvu maximální rychlost mobilního internetu činila 5 Mbit/s, po vlně kritiky ji ale operátor zvýšil na 10 Mbit/s.

To T-Mobile na to jde trochu jinak. Jeho neomezené tarify jsou určeny pro jednotlivce a uživatel si je může poskládat: jednoduše si vybere porci minut a SMS, kterou potřebuje, k tomu přidá porci dat, včetně dvou neomezených variant. U první získá 50 GB plnou rychlostí, pak se mu přenos zpomalí na 10 Mbit/s.

Druhá dražší varianta je zcela neomezená. Zní to skvěle, jenže v opravdu neomezené verzi, která neřeší ani počet minut, SMS i GB, si musí zákazník připravit 1574 korun. A to je dost. O zlevňování se v Česku asi mluvit nedá.

Třetí český operátor, O2, zatím s novými tarify vyčkává. Představí je brzy, ale ani tady nemůžeme čekat skutečnou revoluci. Ceny dolů dramaticky nepůjdou. Půjde spíš o pomalou evoluci. Můžeme si jen tipnout, jaká bude struktura tarifů O2: zkusíme třeba platbu za rychlost. Tarify by mohly mít neomezené množství dat, zákazník by jen platil za maximální rychlost, jako je tomu třeba u pevného internetu. Luděk Vokáč

Advantage Consulting, s.r.o.
HEAD OF LOGISTICS okr. Kolín, Nymburk

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 120 000 - 140 000 Kč