Exprezident Trump opakovaně představuje velmi agresivní plán obchodního protekcionismu, rozsahu nevídaného. Navrhovaná cla ve výši kolem 60 procent na dovoz z Číny a 10–20 procent na ostatní dovozy představují nevídaný šok pro světovou ekonomiku. Jde o tak velké změny, které nejsou „laděním systému“, ale revolucí – dnešní úroveň amerických cel je průměrně jen několik procent, tento plán by je zvýšil až na 20 procent, tedy mnohonásobně.
Koho byste volili v amerických prezidentských volbách?
Navíc, protože druhá část plánu Donalda Trumpa stojí na deportaci části pracovní síly z USA (neboť většina nelegálních migrantů pracuje), hovoříme o mnoha milionech lidí. Tím se prohloubí jak růst inflace, tak zpomalení tamní ekonomiky (oboje vyvolané cly).
Obě tyto špatné zprávy se promítnou do problému částí zemí s dluhem (americké úroky půjdou nahoru) a samozřejmě do výrazného poklesu růstu HDP ve světě. Lze jen hádat, jakým způsobem bude reagovat Čína, která v tomto scénáři ztratí odbytiště pro zboží za stovky miliard (odhady, které jsem viděl, mluví o poklesu vývozu až o 80 procent).
Trump to myslí vážně
Ano, Trumpova protikandidátka, paní Kamala Harrisová, bohužel není zrovna bojovnicí za volný obchod. Její politika by však znamenala plus minus kontinuitu (tedy cla spíše selektivní), a nikoliv velký globální ekonomický šok.
Přitom mnoho schůzek, které jsem nedávno v USA během své mise za Evropský parlament měl, potvrzují, že možný prezident Trump by se touto cestou vydal a svůj program myslí zcela vážně. Na rozdíl od minulosti je totiž obklopen lidmi, kteří jeho „nápady“ nikoliv moderují, ale spíše podporují a tlačí na jejich naplnění. A vzhledem k rozsahu jeho plánů by třeba i snížení cel na polovinu svět od velkého ekonomického šoku neušetřilo.
Takže, kde je ona česká racionalita?
P. S.: Někdy u nás slyším, že Donald Trump rychle ukončí konflikt na Ukrajině. Ani tomu nerozumím a ani v USA jsem se o tom nic nedozvěděl. A to nejen proto, že jeho minulý „track record“ v jednání s diktátory byl tristní. Myslím, že jasná většina západních politiků chce konec konfliktu, ale nikoliv takový, který by znamenal vítězství Kremlu a tím i podporu v dalším podobném konání.
A nevidím tak jediný důvod, proč by Donald Trump a jeho nový, ideologicky sladěný tým toto „uměl lépe“ než třeba Kamala Harrisová. Samozřejmě, rozhodnutí je na milionech voličů v USA, ale není od věci vědět, co každá alternativa pro nás znamená.
Autor je bývalý viceguvernér ČNB, v současné době je europoslancem za TOP 09.