Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Vrah jako Breivik by už neměl žít. Trest smrti je v jeho případě morální povinností‘

USA

  12:00
PRAHA - Nechoďme okolo horké kaše. Trest smrti je v případě mimořádně závažných zločinů, případů extrémně zlého jednání vycházejícího ze sadistického potěšení, bezcitnosti či extrémní bezohlednosti, morální povinností společnosti. Jestliže společnost v ­této své povinnosti selhává, zanechává na sobě samé nesmazatelný otisk, poskvrnění, znesvěcení.

Masový vrah Andreas Breivik se před soudem uvedl nacistickým pozdravem. foto: Reuters

PETRÁČEK: I Breivik je člověk. Laťku spravedlnosti testuje vztah k těm nejhorším

Společnost nemá podporovat život člověka, který činy vyjádřil odpor k všemu, co považujeme u lidí za morálně relevantní.

Trest smrti byl aplikovaný od samého počátku existence lidské společnosti jako odpověď na závažné i méně závažné zločiny. Starý Zákon například požaduje nejvyšší trest za blasfémii, pro uctívače Baala, čarodějnice, cizoložníky a homosexuály či třeba prostitutky. Ve starověkém Řecku požadoval Drakón, jenž jako první zveřejnil nepsané zákony athénské obce, trest smrti i za takové přečiny, jakou je krádež.

Doba se však změnila a mnohé státy trest smrti zrušily zcela, například Austrálie (od roku 1984), Kostarika (od roku 1877), Německo (od roku 1949), Irsko (od roku 1990) či Venezuela (od roku 1863); jiné ho zrušily pro období míru, kupříkladu Kanada (od roku 1976), Řecko (od roku 1993), Izrael (od roku 1954) či Velká Británie (od roku 1965). Jiné státy si však nejvyšší trest zachovaly (Čína, Japonsko, Irák, Írán, Severní Korea a Spojené státy americké). V USA podporuje trest smrti jak federální vláda, tak většina států, značně se však liší v aplikaci tohoto trestu. Od roku 1976 bylo nejvíce poprav provedeno v Texasu (477), ve Virginii (109), v Oklahomě (97), na Floridě (71) a v Missouri (68), zatímco ve státech, jako je Connecticut a ­Idaho, byla od téhož roku (údaje jsou do roku 2012) uskutečněna pouze jedna poprava, na Aljašce a ve státě New York dokonce žádná.

Zrušení trestu smrti se někdy prezentuje jako důsledek vývoje lidské společnosti k vyšší humánnosti, která trest stále méně považuje za jakousi odplatu (ve smyslu Chammurapiho lex talionis: oko za oko, zub za zub), ale spíše za snahu o ­nápravu zločince a jeho návrat do běžné společnosti. Trest smrti je absolutní, ukončuje život lidské bytosti, neumožňuje jeho nápravu a někdy se chápe jako pozůstatek barbarských časů.

V současné době se vede intenzivní diskuse o tom, zda trest smrti je morálně legitimní volbou; zastánce mají obě strany barikády. Osobně to vidím takto: nejvyšší trest není v případě zvlášť odporných zločinů, spáchaných ze zcela a morálních a odsouzeníhodných pohnutek, pouze morálně přípustný: trest smrti je naší morální povinností, je morální povinností liberálnědemokratické společnosti, v níž žijeme. Toto tvrzení samozřejmě vyvolává řadu otázek: jaké je odůvodnění morální povinnosti trestat zločince smrtí? Za jaké zločiny? Proč společnost nejen smí, ale má přímo povinnost trestat některé zločiny smrtí?

Autor je vědeckým pracovníkem Ústavu státu a práva AV ČR. Napsal monografii Princip dvojího účinku. Zabíjení v mezích morálky (právě vychází v nakladatelství Academia) a podílel se na monografiích z oblasti etiky a bioetiky.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...