Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Vrah je humoš!

Poslední hrdina Terryho Pratchetta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslední hrdina Terryho Pratchetta. | foto: Reprofoto

Mezi nové žánry, které zavedli zpravodajové Novy do televizní žurnalistiky (vedle reportáží z přírody, v nichž zvířata hovoří srandovními hlasy redaktorů, co mají ten den službu), nepochybně patří i profilování podezřelých z vraždy za pomoci literární analýzy.

Pondělní reportáž z Televizních novin o vyšetřování Viktora Kalivody už sama o sobě vzedmula v literárních kruzích vlnu euforie. Jistě chápete: policie si objednala znalecký posudek knihy (Poslední hrdina od Terryho Pratchetta, již Kalivoda stále nosil s sebou), aby zjistila, zda podezřelý “nezaměnil svět fantazie s realitou a nepokusil se napodobit jednání svých hrdinů”!

Ano... vydechli jsme všichni, sečtělý vrah! Něco takového stagnující knižní trh již léta potřeboval. Ale to nejlepší mělo ještě přijít. Redaktorka Jana Peterková se rozhodla na posudek nečekat a interpretovat dotčenou “publikaci” sama.

Zařadila ji do “takzvané literatury fantasy jako třeba Pán prstenů”, s významným pomrkáváním popsala děj: “Poslední hrdina se vydává na misi do hor a lesů, aby uchránil lidi před bolestným stářím a umíráním,” (oběťmi nedvědické vraždy byli starší manželé), a kdyby ještě někoho podobnost nebila dost do očí, vybrala citát se správnými klíčovými slovy (“vražda, drancování, loupež a znásilnění”) načež, ve vizionářském vzmachu fantazie, porovnala zápletku knihy s topografií jedné z vražd.

A nalezla vpravdě šokantní paralelu - cílem “posledního hrdiny” je vyhodit do povětří vysokohorský zámek obývaný bohy a Nedvědice - tu máš čerte kropáč - “leží přímo pod hradem (!) Pernštejn, který nedávno (!!) vyhořel (!!!)”. Ano. Jestli se policie této teorie chopí, budeme moci očekávat razie v domovech pro přestárlé.

"Zeměplocha je parodií fantazijních světů,
jež má s temnotami Pána prstenů společného
přibližně tolik, co Dobrý voják Švejk se
Šrámkovým Raportem."

Poslední hrdina totiž nedá ani ránu bez partičky těžkooděných důchodců se jmény jako Bleskový Podrs, Bláznivý Humoš (bojuje ve válečném kolečkovém křesle) a pan Čabajka, s nimiž tvoří společenstvo bojovných penzistů, jež se coby ničivý plamen šourá románovou sérií o Zeměploše. Protože Barbar Cohen, bezzubý dědek se zánětem šlach, s nímž se dle policie a Peterkové nezdravě identifikoval podezřelý z vražd, je parodie postavy Barbara Conana.

A Zeměplocha zas parodií fantazijních světů, jež má s temnotami Pána prstenů společného přibližně tolik, co Dobrý voják Švejk se Šrámkovým Raportem. Jsou to knihy o společenské nebezpečnosti blížící se Honzíkově cestě (pokud nemáte chuť napodobovat lorda Odkraglliho, šéfa odborového sdružení vrahů) a Cohen je muž, jehož bych v kategorii “aktivní stáří” dal klidně za vzor svému synovi.

Přesto jsem se rozhodl podpořit kolegy z Novy a šířit jejich teorii, kudy budu chodit. Už léta závidím Američanům temnou legendu opřádající Salingerovo Kdo chytá v žitě, které si četl vrah Lennona i skorovrah Ronalda Reagana (a pár milionů slušných občanů), tak proč bychom i my nemohli mít svou knihuzabijáka. A že se jedná o okouzlující humoristickou novelku o přestárlém barbarovi, který se vydává pomstít Bohům za své hemoroidy? No a co. Copak Češi nejsou smějící se bestie?

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...