Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Weiss: Dozorci bez práce

Názory

  6:49
Nebyl by to Václav Havel, kdyby se v politice držel obyčejné politiky. A vlastně taky to, že podporuje Bursíkovy zelené, by nebyla žádná převratná zpráva. A tak se exprezident rozhovořil na své oblíbené téma dogmatu ekonomického růstu, jež tentokrát dokreslil pozoruhodným výrokem o mladoboleslavské Škodovce.

Václav Havel foto: Lidové noviny

 Zarazilo ho prý, když slyšel, že potřebuje vyrábět čím dál víc aut, protože lidé potřebují práci. A přišel s následující analogií: „To je jako kdyby někdo řekl, že koncentrační tábory být musí, protože přece potřebujeme práci pro ty dozorce.“

Nezaráží na tom jen, že něco takového zazní na akci politické strany ucházející se uprostřed hospodářské krize o hlasy voličů. Ani to, že tak mluví člověk, kterému záporný poměr k automobilovému průmyslu nikdy nebránil v kladném poměru k automobilům samotným – pro Mercedesy měl slabost za socialismu i dnes. Je to hlavně filozoficky nesmírně lehkovážně přehnaný výrok – Havel se tu ocitá v sousedství Martina Heideggera, který si v roce 1949 nešťastně posteskl nad tím, že „zemědělství je dnes motorizovaným potravinářským průmyslem, v podstatě tou samou věcí jako produkce mrtvol v plynových komorách a vyhlazovacích táborech“.

Pozoruhodné je hlavně to, jak je Havlova antikapitalistická rétorika osamělá. Řeklo by se, že nadešel přesně ten moment, na který mezinárodní antiglobalizační levice čekala. A zatím kromě aténské univerzitní čtvrti kde nic tu nic. Neschopnost levicových stran profitovat z toho, co lze snadno vydávat za smrtelnou krizi kapitalismu, je nápadná. Politici se omezují na sliby lepší regulace trhu a je docela dobře možné, že ve volbách v Evropě v nejbližší době posílí pravicové strany.

Dokazuje to i ten, na jehož podporu Havel mluvil, Martin Bursík. Jak se postavil k podpoře výroby čím dál tím více aut? Prosadil její rozšíření i na drahé hybridy pro zazobané zelené snoby. Ani on nehodlá dozorce připravovat o práci.
Autor: