Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

WEISS: Komu Temelín? A za kolik?

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: Reuters

Zlaté české ručičky nejsou nic platné, pokud firma není schopna získat zakázky. Škoda Power jich při rekonstrukcích domácích uhelných elektráren dokázala získat za miliardy. I proto ji manažeři plzeňského holdingu dokázali v roce 2009 prodat korejskému Doosanu za 11,5 miliardy korun.

Ty zakázky ovšem pocházely od ČEZ, když v jeho čele ještě stál Martin Roman, který byl, jak popírá, na Škodovce zainteresován.

Turbíny pro Temelín zřejmě Škoda Power nedodá. Zůstane jen spekulací, do jaké míry to souvisí s tím, že firma už nepatří Appianu a v čele ČEZ už není Roman, respektive do jaké míry firma za zakázky od ČEZ vděčila uvedené konstelaci – výhrady ohledně technologické vhodnosti by se totiž našly i tehdy.

ČTĚTE TAKÉ:

To ale není jediný mráček nad temelínským nebem. Léta jsme byli ujišťováni, že ČEZ zvládne stavbu financovat z vlastních zdrojů. Počátkem prosince ovšem jeho management připustil, že jedná s vládou o formě podpory. Prý by neměla mít dopad na státní rozpočet, ale to bývá fikce.

Záruky za úvěry nic nestojí jen tak dlouho, dokud je firma schopná úvěry splácet. Další nápad ČEZ se jmenuje garantovaný tarif – takže to, s čím jsme solárníky vyhodili oknem, by se vrátilo v jaderné verzi komínem.

Energetická koncepce ministra Kocourka byla pro smích v hledišti stažena a nová nebude do roku 2013. Temelín by měl být propočítaný dřív.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!