Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

WEISS: Lapený Clapton

Názory

  7:30
Měla to být nálož, která vyhodí do povětří americkou diplomacii. A zatím z WikiLeaks vycházejí podle názoru mnoha komentátorů američtí diplomaté docela dobře; tím, kdo je obnažen nebo zdiskreditován, jsou lidé, kteří mají odvahu v represivních zemích kontaktovat západní diplomaty, a náhodní kolemjdoucí diplomatického provozu - jako třeba Eric Clapton.

Eric Clapton foto: Reprofoto

Čím si Clapton zasloužil, že svět nyní může usoudit, že než legendární kytarista řekl ne, možná o tom, že by zahrál pro svého nejkurióznějšího fanouška (druhorozeného syna severokorejského diktátora), chvíli uvažoval?

Politické implikace rockových koncertů, to byla vždy věda.

Čtěte více

Bojkotovat Jižní Afriku kvůli apartheidu, anebo podpořit hraním tamní progresivní síly? (Queen to kdysi udělali a byli za to kolegy kritizováni.) A morální kalkul kývnutí na vystoupení v Pchjongjangu není vůbec jednoduchý.

Ve zvrácených, nicméně zavedených vztazích Západu se Severní Koreou se totiž uplatňuje vydírání i v té podobě, kdy si režim nechá zaplatit ústupky či prestiží i za to, že milostivě dovolí světu, aby mu pomáhal.

Vládci dávají najevo, že jim samým záleží na bídě a hladu vlastních poddaných méně než okolnímu světu, a nestydí se za to.

A když mohli hrát v Pchjongjangu newyorští filharmonici, proč ne Clapton? V každém případě by snad na tomto příkladu mohl i ten největší tupec pochopit, že jistá míra utajení je v diplomacii nutná.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!