25. března 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

WEISS: Lobbistův konec

Roman Janoušek. Prý vládne Praze, blízký přítel Pavla Béma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Janoušek. Prý vládne Praze, blízký přítel Pavla Béma. | foto: MF DNES: Michal Růžička

Muž známý tím, že neposkytoval rozhovory, nakonec odešel ze scény velmi veřejně. Občané si za poslední tři dny přečetli víc jeho slov než od jiného politika za celou jeho kariéru. Vždyť taky měl nadprůměrný vliv na politiku nejen v Praze.

I rozhovor, který nakonec poskytl, stál za to. Škoda že mu rozvázal jazyk až alkohol.
Charakteristiky, které se pro něj používaly, jaksi neseděly. Vlivný podnikatel? V čem vlastně dnes Janoušek podniká, co jeho firmy vytvořily? Lobbista? To je profesionál, který se politiky otevřeně snaží přesvědčit o oprávněnosti zájmů svého klienta.

Kdo ale byli Janouškovi klienti? Obě ta slova používáme z nouze, abychom nemuseli říct, že naše politika fungování podle pravidel pouze předstírá.

Lidé jako pražský Voldemort nejsou nájemní lobbisté – pracují pro sebe. Získají si důvěru politika, protože umí věci zařídit mimo těžkopádnou mašinerii demokracie tak dobře, že se stanou nepostradatelní. A ten vliv zobchodovávají.

Jak jim říkat? Loutkáři? Obchodníci s vlivem? Kmotři? Šíbři? V každém případě jinak než názvy zavedených profesí. Ty se řídí podle pravidel, oni pravidla podvracejí.

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 20 000 - 24 000 Kč