Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

WEISS: Má Kalousek právo kritizovat policejní zásah?

Názory

  8:42
Po listopadu 1989 se u nás ujal úzus, že reakce politiků na jakýkoli krok policie či justice dotýkající se státu se omezovaly na strohé „rozhodnutí respektuji“. Následovalo nanejvýš opatrné upozornění na nežádoucí důsledky, ale nic silnějšího. Byla to doba, kdy bylo třeba dávat najevo, že vedoucí úloha strany je minulostí, že dnes žijeme v právním státě, kde politici respektují, že soudy jsou samostatnou mocí, policie a žalobci jsou procesně nezávislí a nad všemi stojí zákon.

Ministr financí Miroslav Kalousek na schůzi Poslanecké sněmovny foto: ČTK

Od politiků se čekalo, že svým chováním půjdou příkladem. Reakce Miroslava Kalouska na současnou razii se těmto zvyklostem od začátku vymykají.

„Právní stát není justiční stát“, „parlament by měl jasně státnímu zastupitelství říct, že si uzurpuje moc, kterou nemá“, „konstrukce státního zástupce připomíná mnohem víc třídní nenávist než právní názor“ - to nejsou slova politika pokorně se podvolujícího mužům zákona.

ČTĚTE TAKÉ

Kalousek říká, že rebelujícím poslancům nabídl funkce až poté, co složili mandát, a neomlouvá se za to. Lze si představit, že policie dovodí, že ministr financí o tom, co ona považuje za korupci, musel vědět. A že tedy z Kalouska mluví potenciální obviněný.
Politiky jsme si zvykli hlídat -moc je pokušením ke zneužití.

Jenže každá moc. V čem jsou policisté, státní zástupci i soudci jiní? Že nejsou voleni, že musí splňovat formální kvalifikační předpoklady, že nosí uniformy? Jak to v principu vylučuje, že i jim moc zachutná víc, než je zdrávo? Kalousek má právo říkat, co si myslí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!