20. června 2013 7:31, aktualizováno  7:38 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

WEISS: Premiérka Němcová aneb Životaschopná ODS

Miroslava Němcová a Martin Kuba.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslava Němcová a Martin Kuba. | foto: ČTK

Nakonec to není Martin Kuba, který by připadal v úvahu jako úřadující předseda ODS, jenž má chuť ukázat, co umí. Ani Jiří Pospíšil, nejpopulárnější politik ODS, ale Miroslava Němcová. Je to dobrá volba a zajímavý projev životaschopnosti strany, která se v posledních dnech (ale i týdnech a měsících) příliš nevyznamenávala.

Je měřítkem krize, že Němcová, která odmítla, když v ODS byla poptávka po její prezidentské kandidatuře, vyslyšela poptávku teď, když ji čeká mnohem nevděčnější role. Němcová si možná udržuje solidní pověst i díky tomu, že toho za ní moc konkrétního není, ale solidní pověst je právě dnes to, co se počítá.

Prezident Zeman sice včera dal najevo, že premiéra jmenuje on, ale na to jistě nikdo ze zúčastněných nezapomínal. Jestliže Zeman dal najevo, že o předčasné volby nestojí, a jestliže nejspíš nestojí o Bohuslava Sobotku ve Strakovce, pak si lze stěží představit důvod, proč by Němcovou odmítl jmenovat.

Totéž lze říci o koaličních partnerech. To, kdo ji v čele sněmovny nahradí, je opravdu problém o řád níž. V politické vřavě je na to snadné zapomenout, ale země právě teď vládu potřebuje.