Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C sněžení Předplatné LN
4. listopadu 2013 7:58 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

WEISS: Šlechtí práce ještě?

"Měl jsem se líp učit," nosili na tričkách romští dělníci. Později začali tvrdit, že je ke kampani využili a trika svlékli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Měl jsem se líp učit," nosili na tričkách romští dělníci. Později začali tvrdit, že je ke kampani využili a trika svlékli. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

V roce 2010 se v Praze odehrála guerillová reklamní akce, při níž parta kopáčů pracovala v tričkách s nápisem „Měl jsem se líp učit!“ a adresou webového portálu www.skoly.cz. Kopáči za to prý dostali pivo a cigarety. Akce nepochybně splnila účel – upoutat pozornost.

Ovšem upoutala i pozornost živnostenského odboru pražského magistrátu, který za ni uložil pokutu. Případ doputoval k Nejvyššímu správnímu soudu a ten nyní rozhodl, že pokuta byla oprávněná, že reklama je v rozporu s dobrými mravy, neboť obsahuje prvek rasové diskriminace. A to navzdory tomu, že uznal, že reklama vždy pracuje s prvkem nadsázky.

Soud posuzoval guerillovou reklamu

Zajímavé na tom bylo, že zadavatel reklamy nemohl vědět, zda budou jeho trička nosit Romové. To není chytračení, kopáčské práce u nás vykonává leckdo. To stačilo ale jen na snížení pokuty. Nejvyšší správní soud se odvolal na rozsudek Evropského soudu pro lidská práva ve věci zařazování Romů do zvláštních škol a vypíchnul z něj, že „Romové vyžadují zvláštní ochranu“. Takže člověk musí vědět, že kopáči budou nejspíš Romové, ale neupozorňovat na to.

ČTĚTE TAKÉ


Živnostenský odbor ovšem také reklamě vytýkal, že představuje degradaci manuální práce. Tady byl soud benevolentnější a rozhodnutí v podstatě nechal na veřejnosti. Prý to „nevyvolává v tomto konkrétním případě samo o sobě natolik negativní ohlasy většiny společnosti, že by takovou reklamu bylo třeba považovat za ohrožující mravnost obecně nepřijatelným způsobem“. Není toto náhodou větší problém?

Jistěže je dobré být vzdělaný, ale příkopy bude vždy někdo muset kopat. Až příliš to zavání lidovou moudrostí „Uč se, abys nemusel pracovat.“ Je divné blahosklonně kývnout na posmívání se těmto lidem za podmínky, že nejsou Romové.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

TIPY: Dárky pro malé princezny, které zaručeně potěší
TIPY: Dárky pro malé princezny, které zaručeně potěší

Nemáte ještě nakoupené všechny vánoční dárečky? Pokud zrovna vybíráte pro slečny, jistě uvítáte inspiraci.