20. dubna 2017 17:40 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

WOLF: Oslabení koruny není překvápko

Koruna vs. euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna vs. euro. | foto: Shutterstock

Praha Koruna se přesně dva týdny poté, co ji pustila ČNB z uzdy, vrátila na úroveň 27 koruna za euro. Sama od sebe tak oslabila až na hladinu, kde ji přes tři roky uměle drželi centrální bankéři. Během několik prvních dní přitom posilovala a dostala se až na 26,5 za euro. Překvápko? Nikoli.

„Být tržním hráčem, tak bych rozhodně nevsadil všechny peníze, které mám, na to, že jediným směrem, kterým se koruna po opuštění kurzového závazku vydá, bude posílení. Nikdo neumí předvídat denní pohyby kurzu. Řada ekonomů tvrdí, že nelze odhadnout ani krátkodobý pohyb kurzu,“ varoval už počátkem ledna v rozhovoru s LN viceguvernér ČNB, Mojmír Hampl.

Korunu nakoupili s vidinou zisků především spekulanti. Jenže větší posílení, například pod úrovní 26,5, kde by na ní vydělali, se zatím nekoná. Část z nich se tak raději korun zbavuje, a to dokonce se ztrátou. Výprodej tuzemské měny pak znamená jediné: kurz oslabuje.

Motivací spekulantů, proč odejít, může být vícero. Někteří musí už své pozice uzavřít, protože své peníze potřebují jinde.

Druzí by třeba mohli i zůstat, ale vzhledem k vývoji kurzu po skončení intervencí ČNB ztratili víru, že koruna do té doby posílí v rozsahu, který by jim zaplatil náklady spojené s jejím držením.

Ostatně právě tady se ukazuje hodnota investičních rad, jak vydělat na ukončení intervencí. Zkrátka že předvídat krátkodobě kurz nelze. Rozhodně by ale bylo naivní si myslet, že koruna v dlouhodobém horizontu neposílí. Otázka je jen, kdy to bude.

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz