Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VOKÁČ: Z hrdiny zrádcem. ‚Zatracený‘ Kabaň a nová Octavia

Názory

  7:47
Nová rozdělená světla Škody Octavia doslova rozdělují národ. Líbí se vám? Pak máte divný vkus. Nelíbí se vám? Pak nejste správný patriot. Pro všechny tyto špatné odpovědi teď možná bude existovat univerzální výmluva: „To ten zatracený Kabaň“.

Jozef Kabaň odchází ze Škodovky do BMW. foto: Lidovky.cz

Je jasné, že po oznámení odchodu z Boleslavi budou mnozí aktuální vzhled octavie vnímat ještě negativněji. Názor, že Kabaň facelift octavie vymyslel jako jakýsi naschvál před odchodem, se jistě objeví. Z hrdiny, který dal škodovkám moderní a atraktivní design, se tak téměř přes noc stane v očích mnohých zrádce, který zkazil jejich nejoblíbenější auto a utekl.

Designérský přestup roku: Muž, který změnil tvář škodovek, odchází do BMW

Přitom je to samozřejmě nesmysl, design auta se chystal dávno před tím, než mohl Kabaň vůbec tušit, že zamíří k BMW. Současný facelift je pak navíc spíš než čímkoli jiným prostě přirozeným vývojem designového stylu, který Kabaň Škodě naordinoval a zároveň důkazem vývoje samotného designéra. Slovenský génius, který dovedl dát škodovkám drahý design za rozumné peníze, jednoduše nemůže malovat neustále stejná auta. Dvojitá světla jsou jeho nejnovějším podpisem.

Obnovená verze Škody Octavia
Obnovená verze Škody Octavia

U BMW teď bude moci otočit list a začít znovu svůj styl pilovat z jiného základu. Čas ukáže, jestli i podobně jako u Škody dostane prostor vytvořit nový nebo alespoň výrazně změnit stávající designový styl značky. Stejně tak, jako čas ukáže, jak povedený či nepovedený nakonec je facelift octavie.

Třeba jsou ta rozdělená světla opravdu hezká, jen to ještě nevíme. Značka, ke které Kabaň míří, s tím má mimochodem zkušenosti. Dnes je design většiny vozů BMW, které před lety navrhl Chris Bangle, považován za nadčasový a elegantní, ale na počátku byl pro mnohé nestravitelný. Podobně to může být s „oktávkou“: za pár let je možná budeme považovat za vrchol éry slovenského designéra v koncernu VW. A Kabaň bude tím hrdinou, kterým si zaslouží být.

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...