Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Studená válka o procesory? Spor mezi USA a Čínou vstoupil do ostřejší fáze

Počátkem října učinila Bidenova administrativa bezprecedentní krok ve snaze omezit schopnost Číny konkurovat USA v oblasti polovodičových čipů. Tímto krokem se prezident Biden snažil zabít tři mouchy jednou ranou: pomoci americkému čipovému průmyslu, zpomalit pronikání Číny do oblasti umělé inteligence (AI) a omezit použití obojího pro vojenské aplikace.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LS

Vsadil bych na USA. které mají potenciál přitahovat nejlepší mozky z celého světa. Čína nikoliv, protože to není kosmopolitní otevřená společnost. Čína přitahuje obchodníky a kšeftaře, nikoliv vědce.

Obrovský čínský růst v posledních dekádách byl umožněn z velké části transferem knowhow a krádežemi duševního vlastnictví, proti kterému Západ nic podnikal. To se změnilo a důsledky Čína pocítí tak, že v oblastech, kde Západ doháněla, jí opět začne ujíždět vlak.

SpaceX ani Google by v Číně nevznikly.

0 0
možnosti
IS

Čínu to jenom posílí. Jakmile se tam přesunuly celé továrny a mají dostatek vědců a inženýrů, tak je může zastavit jen špatné řízení. Pořád mají přístup k trhům většiny světa a celkem solidní plány expanze do vesmíru.

0 0
možnosti
JS

Další hrubá chyba USA. Kdy už konečně pochopí, že válkou nic nevyřeší?

0 2
možnosti
VC

No jo no, Západ končí na přílišný liberalismus a nejednotnost. Na technologickém bojkotu totalitní komunistické Číny se měl dávno dohodnout demokratický svět. S USA EU, Británií, Japonskem, Jižní Koreou ale třeba i Singapurem, Malajsií by se podařilo nabubřelou Čínu krotit. Té ale všechno Západ prodal, know-how věnoval a bude se hodně divit.

1 0
možnosti
Foto

Čína kopíruje Japonsko krátce po II. světové válce. Nejdřív kopírovat, potom vylepšit a vyrábět. Ale u Japonska vidíme, že ta expanze nešla do nekonečna. I v Japonsku rostou platy, nic není zdarma.

I v Číně dojde k tomu, že vývoj opravdu náročných procesorů bude velmi drahý, prodej v Číně není vše, musí být prodejné i jinde.

Jediný silný motiv je armáda, ale podobně, jako Rusko, i zde Čína narazí na své hranice. Kolem Číny se tvoří obranná opatření. Nejenom Tchaivan, ale i Jižní Korea, Austrálie a Nový Zéland zbystřili pozornost. I někteří sateliti nejsou nijak zvlášť s Čínou spokojeni, časem se i u nich objevují snahy po samostatnosti.

1 1
možnosti

A19d28a93m 22Š50k34a42c25h

28. 11. 2022 8:28

Platy v Číně už teď nejsou úplně nízké, proto se hodně závodu stěhuje třeba do Vietnamu. S opravdu kvalifikovanými lidmi obsluhující stroje na výrobu čipů to ještě razantně vzroste.

1 0
možnosti
LK

Tak starají se o prosperitu svojí země. U nás po tom nyní taky lidi volají. A zas tak negativně bych to neviděl - je tam napsáno, že Toshiba se položila sama a udělala kravinu, že prodala technologii rusákům.

Jinak je zajímavé, na jaké vyspělé úrovni byl světový polovodičový průmysl v porovnání s tím, na jaké byl ve východním komunistickém bloku...

1 0
možnosti
JS

Ten konec provazu, za který tahá Čína zase tak krátký není, aby to prošlo jen tak hladce a bez ztrát.

1 0
možnosti
KN

Lepší nějaké ztráty, než totální ztráta know how.

5 0
možnosti
PH

P40e16t39r 94H52o44r30v86á12t

27. 11. 2022 17:14

Podle mě už je pozdě.

Spíše po tomto kroku Čína vytuneluje mozky z Taiwanu a dalších asijských zemí.

Nakonec technickou úroveň ukazuje čínský automotive, nejříve ve Francii na autosalonu řeší výrobu čísnkých aut na půdě EU(včetně dovozu technoligií z Číny do EU) a následně Mosvič 3, to je věc které se má evropský průmysl bát. Prostě Čína něco vynalezne a outsourcuje to.

Takže blokace spíše vývoj v Číně urychlí a přinutí Čínu více investovat do IT.

Možná amíkům nedochází, že technologicky ve výrobě upadající Intel je korporát řízený dinosaury a Čína je na vzestupu.

7 7
možnosti
KN

Šikmouni umí akorát kopírovat. Kopírování se jim musí znesnadnit. To je celé.

2 3
možnosti