Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zachránili jsme odvody za nejméně 250 milionů

Názory

  14:38
Ad LN 20. 9.: Chlívek přímo u nosu

     V posledních dnech se v některých médiích objevily články na téma  "Jak hazard ušetřil stamiliony". S touto kauzou byl spojován poslanec ing. Pavel Hrnčíř.

     O co se vlastně  jedná?

     Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky  při projednávání zákona O boji proti terorizmu a praní špinavých peněz řešila také pozměňovací návrh rozpočtového výboru, který vkládal novelu loterního zákona. Jejím účelem bylo upravit zdanění manipulačních poplatků u sázkových her.

Při 2.čtení návrh poslance Hrnčíře řešil pouze připomínky týkající se legislativně technického charakteru.

Při hlasování ve 3.čtení bylo vyjádření zpravodaje kladné a návrh byl odsouhlašen 131 poslanci ze 159 přítomných.

      Údajem, že  tímto nově schváleným návrhem by přišel státní rozpočet o 200 milionů korun, jsou silně zavádějící. Naopak, díky této iniciativě byly zachráněny odvody veřejných rozpočtů a neziskovému sektoru ve výši nejméně 250 milionů Kč.

      Jednoduše řečeno, pozměňovací návrh  rozpočtového výboru sice ruší zdaňování manipulačního poplatku, ale současně zavádí povinnost tento příjem podrobit odvodům podle loterního zákona. Ten stanoví 1% odvod na státní dozor, 10% správní poplatek,  a přinese též 10 %  na veřejně prospěšné účely. Součtem zjistíme, že jde o stejných 21 % jako v případě zákona o daních z příjmů. Prozíravost tohoto návrhu spočívá také  v tom, že odvodová povinnost podle loterního zákona se nemění, zatímco sazba daně z příjmu právnických osob klesá na 20 % v příštím roce a na 19 % v roce 2010.

     Není tedy pravda, že tímto návrhem ušetří loterní společnosti 200 milionů Kč na úkor státního rozpočtu, ale naopak pojistí se výpočet odvodů z manipulačních poplatků bez možnosti tzv. daňové optimalizace. Jde tedy  o velmi dobré a účinné transparentní  řešení, které  bylo neoprávněně podrobeno nespravedlivé kritice.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat