Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zachraňte Myšáka

Názory

  9:32
PRAHA - Dům U Myšáka ve Vodičkově ulici, jehož část se v neděli zřítila, má zajímavou historii. Byl postaven po roce 1881 podle projektu významného stavebního experimentátora a architekta Otto Ehlena (mj. autor prvního celobetonového domu ve střední Evropě) v neorenesančním stylu.

Zřícenou část domu prohledával i zachranář se psem. foto: ČTK

Později - v letech 1911 a 1919 byl adaptován dalšími významnými projektanty Josefem Rosipalem, resp. Osvaldem Polívkou (spoluautor Obecního domu). To byl tehdy běžný proces, neboť majitelé domů v pražském centru se snažili jít s dobou a přizpůsobit vnější vzhled svých staveb právě probíhajícím módním vlnám, v tomto případě secesnímu stylu.

Definitivní tvář ale dům dostal až v letech 1921-1922, kdy bylo zcela přeměněno uliční průčelí a vytvořen nový interiér proslulé Myšákovy cukrárny ve stylu tehdy módního art déco s barevnými geometrickými prvky. Autorství bylo dlouho nejasné, hovořilo se o odvozenině Gočárovy Legiobanky -vlajkové lodi tohoto stylu, který si oblíbila nová Československá republika, neboť pracoval s prvky lidové architektury a s národními barvami. Šlo tedy o jakousi nacionální verzi dekorativismu, kterou najdeme i v dalších zemích, jež vznikly na troskách RakouskaUherska. Ve stavebním archivu se dochoval výtvarně podmanivý barevný výkres fasády, bohužel jen s podpisem odpovědného stavitele, mistra zednického J. Čapka.

Autor těchto řádek naštěstí našel kdysi v pozůstalosti majitele firmy pana Myšáka, uložené v archivu Národního technického muzea, deník z této doby, kde se píše, že o návrh fasády byl požádán architekt Gočár. Tedy žádný odvar, ale přímo originál jednoho z protagonistů kubismu a později i dekorativismu.

Josef Gočár (1880-1945) patří k nejvýznamnějším českým umělcům 20. století. Proslavil ho nadčasový projekt Wenkeova obchodního domu v Jaroměři (1909), stejně jako kubistické skvosty - známý dům U Černé matky boží s nedávno obnovenou kavárnou Orient v Praze nebo lázeňský pavilon v Bohdanči. Ve stylu art déco projektoval těsně po první světové válce nejen výše zmíněnou Legiobanku, ale také Brněnskou banku v centru Prahy, dřevěné domky pro letiště ve Kbelích (dnes v areálu zoo, ale nyní se hledá místo pro jejich důstojnější lokaci) nebo Anglobanku na Masarykově náměstí v Hradci Králové.

Gočár nakonec dospěl k avantgardní architektuře, jak o tom svědčí třeba jeho vily na pražské Babě nebo úřední budovy v Hradci Králové - městě, které mu také vděčí za moderní urbanismus. Nelze zapomínat ani na jeho pedagogickou činnost - byl nástupcem Jana Kotěry na postu vedoucího architektonické školy pražské AVU. Byl rovněž předsedou známého a respektovaného spolku výtvarných umělců Mánes a navrhl pro něj v art déco stylu i provizorní dřevěný pavilon - shodou okolností jen pár kroků od Myšákova domu ve Vodičkově ulici (pavilon byl později zbořen a posléze nahrazen novým na Masarykově nábřeží).

Nenahraditelná kulturní ztráta
Průčelí Myšákova domu je velmi elegantní a je provedeno z probarveného umělého kamene. Ten lze celkem snadno vyčistit, jako se to podařilo třeba v případě Legiobanky nebo Janákova paláce Adrie.

V domě byly pravděpodobně i další cenné detaily ze starších období, ale fasáda a artdekový interiér jsou bezesporu mimořádnými uměleckými činy a proto je třeba trvat na jejich zachování, případně obnovení. Hrozí totiž akutní nebezpečí, že statik označí fragment budovy za nebezpečný a bude požadovat jeho odstranění.

Přesně tak tomu bylo před pár lety v případě krásné neorenesanční stavby jen o pár desítek metrů dál (bývala v ní známá čínská restaurace). Dům byl tehdy během prázdnin nápadně rychle zbourán a promptně nahrazen novostavbou. Jistě - bezpečnost lidí je na prvním místě, ale na druhé straně dnes není technologický problém stavbu řádně zabezpečit. Přijít o Gočárovo průčelí a interiér cukrárny by bylo nenahraditelnou kulturní ztrátou.
Autoři:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat