1. června 2017 1:21 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Do školky kupředu levá, zpátky ni krok!

Zápisy v Praze 1 se snažíme mít co nejméně formální. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zápisy v Praze 1 se snažíme mít co nejméně formální. | foto: ARCHIV RADNICE PRAHY 1

PRAHA 1 Bez dramatických změn se v Praze 1 obešla změna školského zákona, která se týká zápisů dětí do základních a mateřských škol. Přesto nejsem coby pravicový politik kdovíjak nadšený z některých novinek, jako je například povinná předškolní docházka pro pětileté děti.

Lidmi, kteří nebydlí v Praze 1, je naší radnici občas vyčítáno, že prý omezujeme svobodu – jde o zákaz provozu segwayů v centru, radikálnější opatření proti nadměrnému hluku apod. V této rovině jsem schopen si argumentačně všechna opatření obhájit, jelikož hájím právo na základní kvalitu života obyvatel lokality, která je extrémně zatížena turistickým ruchem a navazující komercí všeho druhu. Jak se to říká? Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého... V případě jasných sociálních experimentů však pochopitelně zastávám značně kritický názor, přestože jako demokrat ctím rozhodnutí většiny v poslanecké sněmovně.

Avšak zpět k tématu zápisů do základních a mateřských škol. V případě mateřinek je v naší městské části situace jednodušší v tom, že – na rozdíl od základních škol – vlastně neexistují spádové obvody; tímto obvodem je celá MČ Praha 1. Rodiče dítěte z naší městské části si tak mohou vybrat libovolnou mateřskou školu. Změny nicméně přesto přišly – v souvislosti se zmíněnou povinnou předškolní docházkou jsou do mateřinek přednostně přijímány čtyřleté děti (před mladšími). V době, kdy píši tento text, jsme v Praze 1 již měli naplněnou téměř celou kapacitu z celkových 226 míst v mateřských školách (221 míst).

Pro běžného čtenáře tento text samozřejmě co nejvíce zjednodušuji, jelikož přijetí do školky i školy podléhá úřednímu molochovi, který se v tomto případě nazývá „správní řízení o přijetí“, ale uvedená čísla jsou věcně správná.

Co se týká základních škol, již jsem uvedl, že u nich je spádovost členěna; řídí se podle ulic, kde žáci bydlí. V pátek 1. září 2017 u nás v Praze 1 přivítáme zhruba 350 prvňáčků. Přesný počet ještě neznáme – i zde stále ještě probíhají správní řízení o přijetí a také o odkladech školní docházky. Toto číslo by se však už nemělo nijak pronikavě měnit.

Pokud pominu zmíněný „socialistický“ experiment, totiž povinnou předškolní docházku, mohu konstatovat, že zřejmě nejpatrnější změnou v Praze 1 proti minulosti je při zápisech do mateřinek a základních škol výrazný posun termínů. Stále však pochopitelně platí, že si plníme svoji základní povinnost, tedy že při zápisech přednostně uspokojujeme poptávku těch, kteří trvale bydlí v Praze 1. Což se daří stoprocentně.

Konstantou v naší městské části naštěstí zůstává také výborná kvalita výuky a stabilizovaný personál v mateřinkách a školách. Jestliže poptávka po školní docházce v Praze 1 převyšuje nabídku v průměru o 40 procent, něco děláme dobře a hodláme v tom pokračovat, i kdyby s ministerstvem školství šili všichni čerti.

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP 09

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP 09

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP09

Najdete na Lidovky.cz