Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZÁRUBOVÁ: (Z)Radu sparťané Křetínskému neodpustí

Názory

  12:43
Máme 38 bodů, to snad bude na záchranu stačit. Jedna z nejoptimističtějších hlášek, kterými reagovali na příchod trenéra Petra Rady sparťanští fanoušci, dobře ilustruje frustraci, s níž přijali další nápad klubového vedení. Přitom už si za éry majitele Daniela Křetínského začínali na pozvolný pád z vrcholu českého fotbalu zvykat.

Nový trenér fotbalistů Sparty Petr Rada (uprostřed) absolvoval s týmem 14. března v Praze první trénink. foto: ČTK

Tituly bývaly rok co rok, pak jen ob rok, teď už je i optimisté vyhlížejí nejvýš jednou za pětiletku. A to je pořád lepší výhled než ten na Ligu mistrů. Ta se totiž na Letné hraje jen jednou za uherský rok. Letos je tu nová zkušenost. Už se nedá počítat ani s neoblíbenou nálepkou, co se na Letnou přestěhovala ze slávistického Edenu: věčně druzí.

Nový kouč Sparty Petr Rada: Zájem z Letné jsem nečekal, ale nebylo nad čím váhat

A teď je tu další výzva v podobě trenéra Petra Rady, který je podle svých slov sám překvapen, že se dostal do hledáčku sparťanského vedení.

I ti, co znají fotbal jen z rychlíku, už určitě zaslechli, že neúspěch Křetínského party netkví v trenérech, ale v nekompetentním vedení bez vize, koncepce a jasných pravomocí. Snad jen na Letnou či na Strahov (dvě znesvářená mocenská centra současné Sparty) tahle analýza ještě nedoputovala, a tak se veškeré problémy dál řeší výměnou trenérů.

Odměna za pád Příbrami?

Systém pokus omyl občas dokázal vygenerovat lodivoda, který by si ve Spartě zasloužil přežít delší čas, leč nepovedlo se to ani perspektivním Martinu Haškovi či Davidu Holoubkovi, ani zkušenému Vítězslavu Lavičkovi. Ten posledně jmenovaný měl pro rozhádanou Spartu hned dvě přednosti. Nejenže uměl vtisknout hře tvář, ale navíc dokázal na čas smířit oba znesvářené tábory. I on ale musel ustoupit dalším experimentům.

Nový trenér fotbalistů Sparty Petr Rada (uprostřed) absolvoval s týmem 14....
Nový trenér fotbalistů Sparty Petr Rada (druhý zleva) absolvoval s týmem 14....

Ten poslední se jmenuje Petr Rada. Že by sparťanského bosse Křetínského přesvědčilo jeho poslední angažmá v Příbrami, kterou dokázal s obrovskou ztrátou „udržet“ na poslední příčce ligové tabulky? Zázračné záchrany v 1. lize sice udělaly z Příbrami veskrze neoblíbený klub, ale aby Rada za to, že Příbram sestoupí, dostal odměnou angažmá v největším českém klubu, to se zdá poněkud neadekvátní.

Nebo vážně hrála roli přímluva kapitána Davida Lafaty? To by tedy výběr trenéra ve Spartě přivedli na úplně novu dimenzi. Obvyklou praxí doteď bylo, že se hráči dokázali špatnými výkony trenérů zbavit. Na Letné už teď fotbalisté trenéra i vybírají? Nebo se jen vypuštěním informace o Lafatově přímluvě snažili na Spartě získat pro Radu body? To se tedy nepovedlo. K nadávkám na Radu se teď sparťanské sociální sítě plní výkřiky: „Ať táhne Rada a Lafata s ním.“

Fotbalová Sparta je v rozkladu. Nic nám nefunguje, smutní trenér Požár

Lidová tvořivost bude mít na zápasech Letenských žně. Netroufám si tipovat, jestli budou převažovat nadávky do lampasáků či sešívanců. Sparta má totiž teď zase po delší době trenéra bez sparťanské minulosti. Naposled jím byl Jaroslav Hřebík. Což o to, mládí ve Spartě neprožil ani Václav Ježek a zůstává pro sparťany nedostižnou trenérskou ikonou. Ovšem Radova slavistická a dukelská minulost, to je jiná káva. Tu asi fanouškové trenérovi těžko odpustí.

Milníky v zápasech s Boleslaví

Nedělní zápas v Mladé Boleslavi byl tak pro Spartu zlomový hned ze dvou důvodů: přišla o reálnou šanci uspět v tomto ligovém ročníku a na nějaký čas naposled vedl její tým sparťan.

Utkání s Boleslaví jsou pro Spartu vůbec v této sezoně významná. Podzimní zápas na Letné se do análů zapsal zase tím, že se v něm na dvacet minut zhmotnil sen Daniela Křetínského o návratu Tomáše Rosického na Letnou. Podstatněji ale spíš osud rudých ovlivnil tím, že v něm letenským tribunám naposled zamával Marek Matějovský.

Jeden ze členů elitní zálohy, na níž stála hra Lavičkova mistrovského týmu a z níž po prodeji Bořka Dočkala už na Letné nikdo nezbyl. Vyhazov Matějovského se podepsal nejen na nevýrazné hře, ale podle všeho i v soudržnosti kabiny. Co by příslušník starší generace byl nejlepším kamarádem několika zelenáčů v týmu. S ním by se propast mezi generacemi, s níž se teď Sparta také potýká, nevytvořila.

Jednou pozitivní zprávou se ale přece jen mohou sparťané roztrpčení příchodem Petra Rady utěšovat. Ani jeho mise nebude dlouhá. Ve Spartě je jediná jistota, další výměna trenéra přijde co nevidět. Snad se příště ruská ruleta, s jejíž pomocí vedení Sparty ukazuje na nové kouče, nezastaví na další sebevražedné volbě.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat