Pátek 26. listopadu 2021, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Zázraky došly. Ve špitálech je více lidí než o loňských Vánocích

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Názor
Pesimisté vidí situaci černěji než obvykle: po nejhorším úterý přišel nejhorší pátek i sobota a kdo ví, zda při čtení těchto řádek nečtěte i o nejhorší neděli.
  5:00

A protože nejsme zemí proočkovanou jako Velká Británie, kde má přes 88 procent obyvatel starších dvanácti let v sobě první dávku, přes 80 procent druhou a přes 25 procent třetí, tak čísla nakažených znamenají zaplňující se nemocnice, které opět začínají odkládat neakutní výkony a proměňují se na velká covidária.

Optimisté vidí na konci listopadové temnoty naději: strach a zejména vládní restrikce vedou lidi k vakcinaci – ve všední dny se pravidelně naočkuje okolo padesáti tisíc lidí, což je polovina toho, co jsme zvládali v časech největšího boomu a velikých očkovacích center. Odpírači s nepříliš hlubokým odporem k jehle postupně tají a přibývá lidí s posílenou ochranou. Neměli bychom se radovat?

Můžeme. Z dlouhodobého pohledu lze říci, že vládní tlak nese konečně plody, zákaz uznávání PCR testů vede k zpomalení epidemie mezi neočkovanými a tedy i ke snížení tlaku na nemocnice, a nárůst počtu vakcinovaných je jednoznačný úspěch. Jenže sebevíce včeliček do ramene neřeší náš problém tady a teď.

Očkování pomáhá v dlouhodobém horizontu, ale nám se epidemie šíří jako lavina. V podstatě každý den máme 1,5krát až dvakrát tolik nově nakažených než před týdnem a nestane-li se zázrak, budeme mít brzy více nemocných než letos v březnu. Ve špitálech už teď leží s covidem okolo pěti tisíc lidí a víme, že všichni se domů nevrátí.

Rostou všechna čísla: počty nemocných, počty hospitalizovaných (o třetinu každý týden) i relativní pozitivita testů. Bylo by logické očekávat, že svobodné bytosti se budou chovat odpovědně a zdrženlivě i tam, kde je k tomu vláda nenutí. Leč to se bohužel neděje: únava z covidu je silnější než racionalita, řítíme se opět do zdi. Obáváme se, že počet listopadových zázraků byl již vyčerpán.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat