Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Zdarma! A jenom léky?

Farmaceutická laborantka kontroluje zásoby léků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Farmaceutická laborantka kontroluje zásoby léků. | foto: Ivan BabejČTK

PRAHA Zaskočit si k „obvoďákovi“ pro paralen a „něco k tomu“ bude určitě možné i po zavedení poplatků u lékaře i v lékárnách. Jenom se to nevyplatí. Paralen koupíte za deset korun a bez lékařského předpisu.

Proč tedy navštěvujeme své lékaře často i s obyčejným nastuzením? Protože nám většinou rád „něco napíše“ a v lékárně vydají, buď úplně bez poplatku, nebo s doplatkem, přičemž zpravidla pojišťovna hradí větší část ceny léku.

Na straně pacientů není důvod ke změnám, všem se systém líbí, vždyť je to téměř komunismus. Lékaři ani lékárníci také nemají zájem na omezování objemu prostředků, které se v systému ročně „protáčejí“.

Naopak chtějí tento objem zvyšovat. Protože samozřejmě s obratem rostou i odměny pro zúčastněné. Jediný, kdo je bit, je erár; stát platí pojištění za ty největší konzumenty zdravotní péče. Přičemž ostatní zúčastněné složky vlastně nemají zájem na tom, aby se s prostředky v systému hospodařilo rozumně. Když pacient aspoň symbolicky pocítí, že jeho návštěva lékaře i lékárníka není zdarma, je to první krok na cestě k rozumnějšímu zacházení s penězi ve zdravotnictví.

Drtivá většina spoluobčanů, alespoň dle průzkumu, se zavedením poplatků nesouhlasí. Zajímavý by byl podobný průzkum veřejného mínění na téma ekologické daňové reformy či dlouhodobě rostoucích cen energií vůbec. Levice se můžeme tázat, proč nebojuje také za otop pro každou domácnost zdarma. Vždyť aby ušetřil, leckdo v zimě vytápí v bytě méně místností, než kdyby bylo palivo zadarmo.

Ti, kteří tak rádi chodí k lékaři, nejsou většinou chudáci a navíc s největší pravděpodobností není nezbytné lékaře tak často navštěvovat. Tuto většinu reforma „postihne“ správným způsobem – dotyční změní své chování.

Pak je tu ještě malá skupina, kterou by poplatky mohly citelně postihnout do té míry, že by to ohrožovalo jejich zdraví. Jsme ministrem ujišťování, že takto nedopadne nikdo. Pokud by to však komukoli hrozilo, určitě by se lékaři hlasitě ozvali. Jako v případě Rathovy nepromyšlené lékové vyhlášky. Ostatně Česko ještě žádnou opravdu tvrdou reformu nezažilo.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.