Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
2. února 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZDECHOVSKÝ: Kritika léčebny v Letinách je neoprávněná

Sociální a zdravotní centrum Letiny na Plzeňsku (snímek z roku 2015) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sociální a zdravotní centrum Letiny na Plzeňsku (snímek z roku 2015) | foto: Martin Polívka, MAFRA

PRAHA Velmi mě zarazil článek o léčebně v Letinách, která je prezentovaná jako dům hrůzy, skupina právníků hodlá vůči ní podat stížnost OSN pro mučení a jiné nelidské, kruté a ponižující zacházení a ombudsmanka Šabatová žádá okamžité uzavření této soukromé instituce. Podle mě se dělá mediální kauza z něčeho, co jí opravdu není.

Systematicky navštěvuji různé azylové domy i centra pro seniory, a mám proto opravdu velký přehled a srovnání. V domově v Letinách mám dokonce velmi dobrou známou.

Nebojím se proto říct, že tento domov se zvláštní péčí je jedním z velmi nadprůměrných zařízení. Zatímco v jiných léčebnách těžce psychicky postižení pacienti obvykle umírají do tří měsíců od přijetí, v Letinách lidé žijí roky.

V uveřejněném článku komise právníků z Ligy lidských práv kritizuje kde co, ale podle všeho si k posouzení nepřizvali ani jednoho lékaře. Vytýkají personálu chyby, které podle mého názoru chybami nejsou.

Třeba, že jednají s klienty jako s dětmi, což je nedůstojné. Nebo že klienti nemohou sami používat výtah. A zkusil si někdo z těchto odborníků práci ošetřovatele? Možná by brzo pochopil proč!

V jiném domově důchodců klienti výtah k dispozici měli – a neumíte si představit, co se děje, když je ve výtahu sám neorientovaný pacient. V podstatě každou hodinu tam vrátný řešil problém, že se některá důchodkyně za jízdy opřela o výtahové dveře a pojistky výtah zastavily v mezipatře.

Tomáš Zdechovský, nový europoslanec za KDU-ČSL.

Tomáš Zdechovský, europoslanec za KDU-ČSL.

Důchodkyně sama to neuměla vyřešit a zůstala uvězněná ve výtahu. Vzhledem k hluchotě pak ani nereagovala na pokyny vrátného, co má ve výtahu dělat... A tak by se dalo pokračovat.

Skutečně mi vadí, že paní ombudsmanka Šabatová doporučuje teoretické změny bez znalosti praxe, které by pacientům pouze uškodily nebo by mohly mít za následek jejich zranění.

A je mi neskutečně líto, že chce paní Šabatová nechat zavřít ústav, který je podle mého názoru velmi dobrou možností, jak se o tyto lidi postarat. Možná bych proto rád připomněl paní ombudsmance přísloví, ať dvakrát měří a jednou řeže. V její práci bohužel často vidím opak.

O stížnosti skupiny právníků do OSN:

Podle právníků z neziskové organizace Liga lidských práv je přitom ústav se zvláštním režimem v Letinech na Plzeňsku, kde se léčí například lidé s demencí či Alzheimerovou nemocí, jeden z nejhorších ústavů v Česku.

Podávají stížnost do OSN, mimo jiné i zpravodaji pro mučení a jiné kruté, nelidské a ponižující zacházení. Vedení ústavu navíc podle nich mělo dostatek času na zjednání nápravy. Ředitel ústavu ale veškerou kritiku považuje za absurdní a hovoří o „kauze na objednávku“. (více čtěte ZDE)

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....