Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Zelená cesta do pekel

Názory

  15:49
Praha - Strana zelených má ambiciózní volební program. Je v něm všechno, co chtějí nespokojení voliči slyšet: rovná práva žen, zvýšení prestiže policie nebo ochrana spotřebitelů. Otázkou je, nakolik jsou zelení schopní je prosazovat a realizovat.

Martin Bursík foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Zelení se dlouhá léta věnovali v podstatě jen vnitrostranickému boji, který vyvrcholil po příchodu Jakuba Patočky a Jana Beránka z Hnutí Duha. Podařilo se jim dostat stranu do povědomí veřejnosti, aby ji vzápětí přivedli na hranici vnitřního rozkladu. Záchranou má být Martin Bursík. Nemůžeme upřít, že je schopným politikem a odborníkem na ekologii. Bohužel je ve své straně s takovou kvalifikací téměř jediným. Známý aktivista Penc se vstupem do strany stal odborníkem na policejní problematiku. Bývalá učitelka a protijaderná aktivistka Dana Kuchtová prezentuje názory strany na jadernou energetiku. Petr Pávek, který přivedl Jindřichovice pod Smrkem neuváženou výstavbou obecních větrných elektráren na pokraj krachu, bude prosazovat obnovitelné zdroje.

Pokud se Bursík obklopil takovými „odborníky“, nemůžeme se divit, že podíváme-li se na program strany podrobněji, zjistíme, že skrývá pro budoucnost Česka vážná nebezpečí. Zelení nesouhlasí s prolomením územních ekologických limitů těžby uhlí, chtějí usilovat o odstoupení od jaderné energetiky a veškeré naděje vkládají do obnovitelných zdrojů.
Nemusíme chodit daleko, abychom zjistili, k jakým důsledkům může taková strategie vést. V Německu zelení prosadili razantní zvýšení podílu výroby elektřiny v obnovitelných zdrojích a postupné odstoupení od jádra. Minulá zima ukázala, že je to cesta do pekel. Když mrzlo a málo foukalo, začala země, která má ve větrných elektrárnách instalován výkon osmi Temelínů, pociťovat nedostatek elektřiny. Obchodníci z elektrárenské společnosti ČEZ na to s nostalgií vzpomínají, protože nejdražší elektřina je ta, která je obchodována přes hranice v době nedostatku. Na tuto situaci doplatil německý zákazník, protože nikdo jiný za něho zvýšené náklady nezaplatí.

Zajištění dostatku elektřiny patří mezi strategické zájmy státu. Z tohoto předpokladu vychází Státní energetická koncepce, jejímž cílem je vytváření podmínek pro spolehlivé a dlouhodobě bezpečné dodávky energie za přijatelné ceny. Autoři koncepce museli vycházet především z našich přírodních podmínek. Nejsme Rakousko, abychom mohli vyrábět dvě třetiny elektřiny ve vodních elektrárnách, nejsme pobřežní stát, abychom mohli instalovat tisíce megawattů ve větrných turbínách, nejsme ani Kalifornie, abychom mohli sázet na sluneční energii. Musíme se smířit s tím, že nám nezbývá než spoléhat na klasické zdroje. Poptávka po elektřině stále roste, a proto státní koncepce předpokládá modernizaci některých stávajících a náhradu dosluhujících uhelných elektráren. Ze strategického hlediska je nezbytné diverzifikovat zdroje, proto bude nezbytné postavit ještě minimálně dva jaderné bloky.

Příliš drahá lidová tvořivost V případě svého volebního úspěchu by se zelení jistě snažili prosazovat do Státní energetické koncepce body svého programu. Ve svých řadách však nemají odborníky na energetiku. Proto by tato jejich „lidová tvořivost“ mohla v blízké budoucnosti dovést zemi k energetické krizi. Nechci malovat čerta na zeď, ale máme možnost poučit se na příkladě našich západních sousedů. Zvýšení cen elektřiny o 38 procent a její nedostatek v zimních měsících jsou smutným výsledkem práce Strany zelených ve spolkové vládě.

Autoři: