Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
13. dubna 2016 17:14 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZELENKA: Policie neuhlídá ani svůj majetek. Na strhávání vlaječek si ale troufá

Policejní auto zapálil zatím neznámý žhář v pražských Hajích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní auto zapálil zatím neznámý žhář v pražských Hajích. | foto: iDNES.tv

PRAHA Prezident Zeman během chválení kriminalistů za zásah proti „projevu duševně nenormálních lidí“ při návštěvě čínského prezidenta zmínil i bolestivé místo policie – Síť revolučních buněk, která už přes dva roky zapaluje po Česku auta.

Hlava státu před nastoupenými strážci zákona řekla: „To nejsou názoroví odpůrci, protože ve svobodné společnosti má každý právo vyjádřit svůj názor, ale je názorem zapalování policejních aut, je názorem, když v Klinice se připravují demonstrace právě s cílem zapálit tato auta, případně znemožnit provoz Řízkárny.“ Zeman tak možná nechtěne zavadil o citlivé místo české policie.

Drzost totiž anarchistům určitě nechybí. Služební vozy hořely před policejními stanicemi, kde jsou dokonce i bezpečnostní kamery. Policie dokonce kvůli žhářům přijala řadu bezpečnostních opatření. Při posledním útoku vzlétl například vrtulník a do terénu vyrazil psovod. Výsledek? Žádný.

Proti levicovým radikálům sice policie zaznamenala drobný úspěch při loňské obří razii proti extremistům, kteří měli plánovat velký útok zápalnými lahvemi na vojenský vlak. Skloňovalo se i členství v Síti revolučních buněk. I tento případ se ale vyšetřovatelům rozpadá poněkud pod rukama. Stojí totiž především na řadě znaleckých posudků. Zadržení navíc vytrvale odmítají, že by za zapalování aut mohli a obviněni z toho ani nakonec nejsou. Pouze z plánování. Žhářské útoky na policejní vozy navíc pokračovaly i po jejich zatčení – dokonce v mnohem intenzivnější míře.

A Klinika, pro prezidenta asi další ostrůvek negativní deviace, nikdy šikanu restaurace Řízkárna a žhářské ataky na vozy nevítala – přední osobnosti autonomního centra vytrvale a konzistentně roky odpovídají: „Od těchto útoků se distancujeme a nemáme s nimi nic společného.“ A policie? Ani ta neprokázala spojitost mezi Klinikou, Řízkárnou a revolučními buňkami. Samozřejmě ale nelze vyloučit, že se levicoví radikálové v centru někdy neobjevili. Koneckonců je to otevřený prostor.

Policie nedokáže ochránit ani svůj majetek. Uniká ji banda amatérských revolucionářů bez výcviku, kteří své akce ještě natáčí a zveřejňují na internetu. Útočí na podobných místech a s téměř identickým postupem. Za to kriminalisté rozhodně pochvalu nezaslouží. Dopadnout žháře vymezující se proti státu a kapitálu je asi mnohem těžší, než šikanovat poklidné demonstranty vyjadřující odpor proti nedemokratickému režimu porušujícímu lidská práva a strhávat nápadné vlaječky z oken.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.