Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zelenskyj se převlékat nemusí. Že je mikina silnější než oblek, dokázal Churchill i Hamáček

Čekstajl   12:30
Všem při té otázce zatrnulo. „Proč vlastně nenosíte oblek? Máte vůbec nějaký?“ zeptal se novinář a zapálený trumpista Brian Glenn ukrajinského prezidenta v Oválné pracovně Bílého domu. „Oblek si vezmu, až tahle válka skončí,“ odpověděl mu pevně Volodymyr Zelenskyj. Je vojenský mundúr ukrajinského prezidenta projevem neúcty? A vzpomene si ještě někdo na nejvýraznější oděv covidové krize?
Válečný outfit ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Válečný outfit ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. | foto: Profimedia.cz

Je to už tři roky, co si Volodymyr Zelenskyj oblékl svůj válečný outfit, který osciluje mezi odstíny zelené, hnědé, a černé. Tričko, kapsáče, mikinu se symbolem trojzubce a pohorky značky Lowa nosí ukrajinský prezident, ať už promlouvá ke svým spoluobčanům nebo jej právě hostí v Bruselu, Buckinghamském paláci či v americkém Kongresu. Jeho záměr je přitom jasný - ve válce není na rozmařilosti typu bespoke polobotek čas, a manžetové knoflíčky nosí jen diktátoři, kteří chtějí vytvořit zdání, že žádnou válku nevedou.

Kdo chce převléknout Zelenského?

Vojenská uniforma Volodymyra Zelenského vyjadřuje nejen solidaritu s jeho bojujícím lidem, jeho pohotovostní outfit má i další význam - dává jím zprávu svým partnerům, že Ukrajina je stále ve válečném stavu, a svou přítomností vytváří pocit naléhavosti - zatímco my diskutujeme u kulatého stolu, Putin zabíjí naše bližní. S chlapíkem ve vojenském mundúru zkrátka nemůžete jen tak kecat o počasí, válka musí být prioritou.

Děkujeme, že nejsme sami. Cítíme podporu Evropy, řekl v Bruselu Zelenskyj

Briana Glenna a další trumpisty Zelenského maskáče samozřejmě dráždí. Onen army oděv je totiž mluvícím symbolem, který křičí, že Ukrajina krvácí pro nás všechny. A ti, kteří by rádi Zelenského vysvlékli z khaki uniformy, by se stejným gustem přehlíželi mrtvé na ukrajinských ulicích, skrývali hromadné hroby v Buči a odvraceli zrak od těhotných žen odnášených na nosítkách.

Jeden svetr mezi obleky

Jako důkaz, že důležitá jednání se nemusejí vést v obleku, nám budiž britský premiér Winston Churchill, který v roce 1943 dorazil do Bílého domu v takzvaném siren suit, tedy pohodlné kombinéze na zip určené k rychlé evakuaci při náletech.

Druhý pokus? Zelenskyj by mohl jet za Trumpem spolu s Macronem a Starmerem

Pro lepší pochopení Zelenského, můžeme podobný příklad vytáhnout i z naší historie, a nemusíme se ani ohlížet příliš daleko. V březnu 2020 vláda svolala mimořádnou tiskovou konferenci Ústředního krizového štábu ve Strakově akademii, jedné z nejvýznamnějších budov republiky. Premiér, ministři a epidemiolog chtěli tehdy Čechům říct, že kvůli covidu-19 musejí zůstat několik týdnů doma.

Mezi všemi pány v oblecích a vlastnoručně ušitých rouškách si ovšem nejvíce pozornosti ukrojil ministr vnitra Jan Hamáček, který stál před národem nikoli v košili, ale v džínách a červeném pulovru.

Zleva bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, někdejší ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček, premiér Andrej Babiš, bývalý ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček a epidemiolog Roman Prymula vystoupili 30. března 2020 v Praze na tiskové konferenci po schůzi vlády k aktuálnímu vývoji ohledně šíření koronaviru. FOTO Profimedia.cz

Na znepokojené občany tehdy červený svetr zanechal dojem oděvu člověka, který je připraven jednat prakticky, muž činu, chcete-li. Ať už je to Hamáčkův pulovr nebo Zelenského mikina, oba jsou důkazem toho, že neformální móda je ve správně zvoleném okamžiku lepším výrazem odhodlání a síly než nekonečná červená kravata a tmavě modrý oblek.