Neděle 1. listopadu 2020svátek má Felix 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

MACHALICKÁ: Proč Zeman nesnáší Fajta? Prezidentovy námitky jsou k smíchu

Jiří Fajt a Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Fajt a Miloš Zeman. | foto: MAFRA

To, že prezident Miloš Zeman opět odmítl podepsat profesorský dekret kunsthistorika Jiřího Fajta, taktéž generálního ředitele Národní galerie, je hezké kabaretní číslo, které si hlava státu bezpochyby dlouze připravovala a leckomu při tom naslouchala.

Nejprve dekret, který Fajtovi po habilitaci na Univerzitě Karlově náleží, nechtěl podepsat, protože si prý dotyčný řekl v Komerční bance o milionový sponzorský dar, který by sloužil jako doplatek k jeho běžnému platu. „Pokud ode mě někdo očekává, že jmenuji vysokoškolským profesorem například člověka, který si řekl o milionový úplatek, tak má prostě smůlu,“ prohlásil. Nyní seznal, že by s touto smyšlenou argumentací asi neuspěl, a tak vyrukoval s odbornými námitkami, které jsou ale k smíchu, a skutečně z toho vyplývá jen to, že on a jeho rádci neumějí interpretovat podklady k profesorskému řízení.

Skoro to vypadá, jako kdyby Zeman byl honěný v historii umění a přesně se orientoval, kdo je v oboru odborníkem a kdo podvodníkem. A co nevěděl, to mu zřejmě doplnil přizvaný historik umění Pavel Preiss, o kterém rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima kulantně uvedl, že trpí vážnou zdravotní vadou. Pravda je ovšem taková, že letos třiadevadesátiletý Preiss je již několik let slepý a i vzhledem k věku se v oboru aktivně neangažuje, sotva tedy může Fajtovo působení v Národní galerii objektivně posuzovat.

Jenže i kdyby Zeman byl inkarnací V. V. Štecha a Františka Dvořáka dohromady, nemá sebemenší oprávnění k tomu, aby zasahoval do akademických svobod. Pokud se Fajt na Univerzitě Karlově habilitoval, je to jen a jen záležitostí této instituce.

Kde se ale bere ta Zemanova až šílená zášť vůči jednomu kunsthistorikovi, s kterým se možná ani osobně nesetkal? Fajt Národní galerii vede pět let a instituci, která se po Knížákově misi stala mrtvým a zdecimovaným domem, rozžil. To mu neupřou ani jeho kritici. Fajta zjevně nejvíc nesnáší právě Knížák, protože zřejmě měl být v Národní galerii až do smrti.

Nestalo se a světě div se, ještě se za své lži o údajných defraudacích musel Fajtovi omluvit v televizi. Kdo zahlédl, jak tak činí se skřípějícími zuby mezi programem ČT 2, musel se královsky bavit. Tohle určitě Knížák Fajtovi nezapomněl a teď, čtenáři, hádej – k jaké vrbě si chodí stěžovat a kteří staří „kriegskolegové“ jsou pořád jedna ruka? Možné vyústění nechť si pak každý odvodí sám. Jak mu při tom bude, už je jiná věc.

Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?
Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?

Preferujete sáčkové nebo bezsáčkové modely vysavačů? Je pro vás nejdůležitější nízká hlučnost nebo extra výkon? Nový sortiment vysavačů Bosch...