4. února 2015 16:34 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZÍDEK: Miloš Zeman, superlhář... a jeho Ovčáček na špinavou práci

Třetí den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Ústeckém kraji, 4. února. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třetí den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Ústeckém kraji, 4. února. | foto: ČTK

Shrňme si nejprve fakta: Prezident republiky minulý týden u příležitosti 70. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim řekl, že Ferdinand Peroutka uveřejnil článek s titulkem „Hitler je gentleman“ a pomnichovské dohodě napsal: „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky.“

Na základě toho obvinil Peroutku z fascinace „naprosto zrůdným učením“, rozuměj nacismem.

Když jsem napsal, že žádný Peroutkův článek s titulkem „Hitler je gentleman“ není dohledatelný a citovanou větu napsal někdo jiný, nastalo nejprve dlouhé ticho a pak Hrad oznámil ústy prezidentova mluvčího, že se jedná o „typickou ukázku hrubě účelové interpretace projevu pana prezidenta“. O něco později pak prezidentův mluvčí vyrukoval s tím, že Peroutka napsal v únoru 1939 článek s titulkem „Češi, Němci a židé“, který je prý projevem „neoddiskutovatelného selhání“, protože v něm projevil pochopení pro nacistický antisemitismus.

ON-LINE s Petrem Zídkem

Historik a redaktor LN Petr Zídek odpovídal ve středu v on-line rozhovoru čtenářům serveru Lidovky.cz.

Přepis si můžete přečíst ZDE.

Když byl Miloš Zeman upozorněn na svůj omyl, existoval jediný způsob hodný čestného člověka, jak se s věcí vyrovnat: omluvit se a vzít svá slova zpět. Miloš Zeman místo toho pověřil svého muže na špinavou mediální práci, aby začal vypouštět účelovou mlhu. Že Peroutka nenapsal citované texty? Nevadí, napsal jiné. Ty sice žádnou fascinaci nacismem neprokazují, ale obsahují sporná místa, to snad stačí, ne?

Ovčáčkova reakce je učebnicovým příkladem mediální manipulace. Jeho pán na mezinárodní konferenci obvinil Peroutku z fascinace nacismem. Mluvčímu se podařilo z „fascinace“ (jejímž synonymem je okouzlení, oslnění nebo omámení) udělat něco úplně jiného - „selhání“. A ve veřejném mínění hned mohla vypuknout debata o tom, zda Peroutka v letech 1938-1939 selhal a jak. Různí Zemanovi užiteční idioti pak začali vytahovat nejrůznější z kontextu vytržené citace z Peroutky, které mají dokázat to či ono. Diskutovat je však třeba nikoli o „selhání“ Ferdinanda Peroutky před sedmasedmdesáti lety, ale o selhání Miloše Zemana tady a dnes.

K TÉMATU:

Miloš Zeman prokazatelně lhal nejen v případě Ferdinanda Peroutky, ale také Winstona Churchilla, jemuž vymyslel neexistující dopis Hitlerovi. Odmítá uznat chybu a za své omyly se omluvit. To je téma diskuse, žádné jiné. Jak je něco takového možné.

Miloš Zeman v citovaném projevu mluví o Churchillovi, jejž obviňuje z fascinace nacismem na základě smyšleného dopisu, jako o „mém milovaném“. Také Peroutky, kterého zhanobil na základě lži, si prý prezident „nesmírně váží“. Bůh chraň všechny, kteří se stanou dalšími objekty prezidentské lásky a úcty!

Petr Zídek

Autor

Petr Zídekpetr.zidek@lidovky.czČlánky