Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

ZÍDEK: Mocnářovy sedmdesátiny

Názory

  17:12
Sedmdesáté narozeniny prezidenta Klause (19. června) se blíží a v novinách se začínají objevovat první zprávy o tom, jak bude vypadat oslava a co jubilant dostane. Oslavy prezidentských sedmdesátin jsme u nás zažili naposled před skoro třiceti lety. Podívejme se proto pro inspiraci trochu do historie.

Václav Klaus na návštěvě baziliky svatého Vavřince a svaté Zdislavy v Jablonném foto: ČTK

Doposud pouze čtyři prezidenti zažili své sedmdesátiny ve funkci. Masaryk (1920), Hácha (1942), Zápotocký (1954) a Husák (1983). Prezidentování je tvrdá a zdraví škodlivá řehole, takže se dva naši prezidenti sedmdesátky vůbec nedožili (Beneš a Gottwald), dva se tohoto jubilea dočkali po konci mandátu (Havel a Novotný, který ovšem šest týdnů po svých sedmdesátinách zemřel), konečně Ludvík Svoboda byl zvolen do nejvyšší funkce až po sedmdesátce – ovšem osmdesátku slavil až půl roku poté, co byl ze zdravotních důvodů penzionován.

T. G. Masaryk

Masaryk kromě holdů celého národa dostal v roce 1920 i jeden hodnotný dárek – 50 milionů korun, které mezi sebou vybrali českoslovenští finančníci a průmyslníci. V dnešní měně by částka odpovídala desetiaž patnáctinásobku. Masaryk pak z toho podporoval nejrůznější bohulibé projekty: třeba Peroutkovi dal podle tradovaného podání milion korun na týdeník Přítomnost. Ani devadesát let po Masarykovi neztratila u nás prezidentská funkce svůj monarchistický nátěr, takže Klausovi by půl miliardu na charitu jistě nikdo nezazlíval: ale dokázali by dnešní čeští kapitalisté mezi sebou vybrat takovou sumu?

Emil Hácha se narodil 12. července 1872. Jeho narozeniny tak spadly do doby nacistického teroru po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Zároveň do měsíců, kdy se také vlivem tragických událostí prudce zhoršil prezidentův zdravotní stav. Oslava Háchových sedmdesátin proběhla zcela v německé režii. Hitler chtěl jejím až pompézním průběhem překrýt celosvětovou vlnu rozhořčení, kterou vyvolalo vyhlazení Lidic a další represe proti českému národu. Do Prahy poslal reprezentativní delegaci s darem: černou limuzínou Mercedes-Benz 770.

Československý prezident Emil Hácha.

Teprve v říjnu 1942 dostal Hácha tradiční dárek i od Čechů: obrazovou publikaci. Kniha Jihočech Emil Hácha je v mnoha ohledech pozoruhodné dílo. Podíleli se na ní renomovaní autoři, fotograf Karel Hájek, grafik Jiří Trnka, básník Ladislav Stehlík či sociolog Emanuel Chalupný. Kniha neobsahuje žádné odkazy na Němce či světovou válku. Po jediné povinné fotografii s Adolfem Hitlerem následuje rozostřený obraz hradčanského panoramatu, symbolika je více než zřejmá. Většina fotografií zobrazuje jižní Čechy jako útulnou krajinu domova, "pevniny, kde sídlí Bůh", jistě ne náhodou je na několika fotografiích Trocnov a jeho žižkovské památky. Texty se nesou v podobném duchu. "Prezident – zachranitel" měl "právo na odpočinek, a přece slouží národu," píše třeba v úvodu ministr zemědělství Adolf Hrubý.

Ve sborníku se lze také dovědět, že Háchova matka i manželka (vzal si sestřenici) za svobodna nesly příjmení Klausová. Byl tedy spřízněn se současným prezidentem? Třeba se to dozvíme z jeho jubilejního sborníku.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...