23. listopadu 2016 14:23 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZÍDEK: Pieta v uniformě SS. Nejen nevkus, ale překročení všech hranic

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 84Diskuse
Muž v uniformě SS na pietě v Rakovníku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž v uniformě SS na pietě v Rakovníku. | foto: Repro YouTube Karel Rakafi

Krátké shrnutí pro ty, kteří o kauze nečetli na zpravodajském serveru Lidovky.cz: U příležitosti Dne veteránů se 11. listopadu na Husově náměstí v Rakovníku konal před pamětní deskou pilotů RAF pietní akt, organizovaný zřejmě místním Klubem vojenské historie. Akce se aktivně zúčastnil muž v uniformě SS. Podle fotografií, které publikoval deník.cz, stál člověk ve stejnokroji SS během slavnostního projevu předsedy Klubu vojenské historie Jiřího Svobody za řečníkem a vedle pamětní desky.

Pietního aktu se zúčastnil také minimálně jeden důstojník Armády ČR, který je na fotografiích zachycen mezi posluchači s květinou v ruce. Generální štáb armády ČR na dotaz LN účast muže v uniformě SS odsoudil jako „zcela nedůstojný a nežádoucí“. A připojil i kuriózní vysvětlení přítomnosti českého důstojníka: akci prý „zřejmě navštívil v dobré víře s tím, že se jedná o důstojné uctění památky letců RAF“. Esesáka, který od něj stál pět metrů daleko, zřejmě český důstojník přehlédl. Případně neví, co znamenají symboly hákového kříže, runovými literami vyvedené SS nebo lebka se zkříženými hnáty na čepici.

Přítomnost uniforem s nacistickými symboly nechala chladnými i minimálně dva uniformované příslušníky Policie ČR, kteří byli aktu rovněž přítomni. Podle mluvčí rakovnické policie si nikdo nestěžoval, takže k žádnému zákroku nebyl důvod. Pro úplnost dodejme, že od akce se ústy svého starosty distancovalo i město Rakovník.

Čtenářům Lidových novin snad není třeba vysvětlovat, jakou roli plnilo SS v nacistickém Německu. Nešlo o vojenské jednotky, ale o zločineckou organizaci, která je zodpovědná za perzekuci civilního obyvatelstva a která z velké části zajišťovala chod holokaustu. Němci chycení na konci války v uniformě, kterou na sebe navlékl muž v Rakovníku, byli většinou na místě stříleni.

Přítomnost muže v uniformě nacistické zločinecké organizace na pietním aktu za československé letce bojující proti nacismu není jen nevkus, hloupost nebo exhibicionismus, ale především překročení všech myslitelných hranic. Pokud český stát, reprezentovaný přímo na místě třemi příslušníky svých ozbrojených sborů, dopustí tak nehorázné hanobení památky lidí, kteří za tento stát položili své životy, pak snad není hoden ani své existence. Pokud před pamětní deskou pilotů RAF stojí „čestnou stráž“ esesák, pak je možné již úplně všechno.

Nechci žít ve státě, kde je možné kálet na jeho nejlepší tradice a veřejně se hlásit k politice genocidy. Proto jsem v pondělí podal na Státním zastupitelství pro Prahu 5 trestní oznámení na neznámého pachatele. Ať orgány činné v trestním řízení a soud rozhodnou, zda je u nás možné nosit na pietní akty za bojovníky proti nacismu uniformy nacistické zločinecké organizace.

  • 84Diskuse
Petr Zídek

Autor

Petr Zídekpetr.zidek@lidovky.czČlánky