Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZÍDEK: Proč se piazzetta jmenuje po Havlovi? Snad proto, že se tu v roce 1977 podepisovala anticharta?

Symbolické odhalení nového náměstí Václava Havla: zprava ministr kultury Daniel... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Symbolické odhalení nového náměstí Václava Havla: zprava ministr kultury Daniel... | foto: ČTK

PRAHA Václav Havel vytváří absurdní komedie i pět let po své smrti. Jeho zatím poslední aktovka by se mohla jmenovat Náměstí po velikánovi. Hlavní město Praha se rozhodlo u příležitosti nedožitých osmdesátin českého prezidenta pojmenovat jeho jménem doposud bezejmenný plácek mezi budovami Národního divadla, Nové scény a provozní divadelní budovou. Od úterý 4. října se jmenuje náměstí Václava Havla.

Můžeme diskutovat o tom, zda je prostor u Národního divadla „piazzettou“, nebo „nádvořím“, jak ho charakterizoval Karel Schwarzenberg, ale náměstím není určitě. Pražští radní se zřejmě domnívají, že náměstí vznikne tím, když se za něj něco prohlásí.

Podobně bylo vytvořeno již před časem náměstí Franze Kafky. Prostranství na rohu ulic Kaprovy, Maiselovy, Platnéřské a U Radnice žádným náměstím také není, ale přinejmenším jde alespoň o živou, turisty vyhledávanou část města. Prostoru Národního divadla je pouhým průchodem, zkratkou do Národní třídy směrem z Ostrovní ulice, svého druhu náhražkou za Divadelní ulici, zničenou pro chodce právě výstavbou Nové scény. Podle Karla Schwarzenberga jde o plácek mezi domy vhodný tak na to, aby si tam „kluci cvrnkali kuličky“. Bývalý ministr zahraničí už asi kuličky dlouho nehrál, protože plácek vydlážděný mramorovými deskami se na tuto hru opravdu moc nehodí. Skvěle se tu jezdí na skateboardu, což ale Národní divadlo nikdy netolerovalo.

Nápad na pojmenování plácku exprezidentovým jménem vyšel od ředitele Národního divadla Jana Buriana. Václav Havel byl sice dramatik, ale spojený s úplně jiným divadlem. Proč by právě u Národního divadla mělo být prostranství pojmenované po Havlovi? Snad proto, že se tu v roce 1977 podepisovala anticharta?

Odhalení tabule s novým názvem piazzety náměstí Václava Havla.
Dagmar Havlová na piazettě Národního divadla v Praze, kde byla symbolicky...

Přidejme ke všem těm absurditám to, že Václav Havel se v Hovorech z Lán v roce 1996 řekl: „My víme, jaké potvornosti tu vznikly za komunismu, například Nová scéna.“ Z toho by se dalo vyvozovat, že Václav Havel k Pragerově budově zřejmě příliš pozitivní vztah neměl. No a teď se stane součástí toho, co považoval za pitvornou komunistickou architekturu.

Zajímavé je, že veřejných prostor pojmenovaných po bývalém prezidentovi zatím máme v celém Česku jako šafránu. Hlavní problém je zřejmě ve velkém tlaku proti přejmenování již existujících ulic nebo náměstí, protože obyvatelům a firmám, které tu sídlí, to přidělá obrovské administrativní problémy. Pojmenovávat po Václavu Havlovi nějakou novou ulici, na níž se ještě ani nezačaly stavět domy, jak to učinili v Roztokách, asi přijde zase představitelům samospráv nedůstojné.

Kromě brněnské uličky Václava Havla máme zřejmě jedinou ulici ve staré zástavbě nesoucí exprezidentovo jméno v Kadani. V okolí najdeme ještě ulice pojmenované po Masarykovi, Havlíčkovi, Máchovi, Švermovi, pionýrech, budovatelích a maxipsu Fíkovi, což je dobrý průřez naším současným národním panteonem.

Petr Zídek

Autor

Petr Zídekpetr.zidek@lidovky.czČlánky

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...