29. dubna 2015 11:58 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZÍDEK: Už to trapné divadlo s Peroutkou ukončete!

Prezident Zeman byl v dobré náladě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Zeman byl v dobré náladě. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Každý novinář má sen publikovat něco, co změní běh světa. Článek, který odhalí nepravost tak velkou, že bude muset odstoupit prezident, ministr nebo primátor. Článek, který se zapíše do dějin nebo se o něm aspoň bude mluvit déle než do dalšího vydání novin. Článek, který budou muset citovat i konkurenční noviny.

Když jsem v lednu napsal svůj článek Ohrožuje nás superdebilita (LN 30. 1.), v němž ukazuji, že prezident republiky kritizuje Ferdinanda Peroutku na základě citací, které buď nejsou citace, nebo patří někomu jinému, ve snu by mě nenapadlo, že se o věci bude mluvit další tři měsíce. Čekal jsem, že Miloš Zeman uzná, že se mýlil, a krátkou omluvou bude věc vyřízena. Místo toho jsme svědky divadla, které se nedá nazvat jinak než trapné: prezidentův mluvčí již čtvrt roku hledá neexistující článek, který jeho pán před desetiletími prý jistojistě viděl na určité části stránky týdeníku Přítomnost.

K tomu pak „uveřejňuje“ další Peroutkovy články, které mají dokazovat jeho selhání. Uvozovky u slova uveřejňuje nejsou náhodou: články uveřejnil již Ferdinand Peroutka, nedávno byly všechny zpřístupněny digitalizováním časopisu Přítomnost a některé z nich navíc vyšly i knižně. Jako ten poslední, Dynamický život z dubna 1939, který je přetištěn v antologii O věcech obecných II (SPN Praha 1991, s. 460–463).

Prezidentův mluvčí doprovází přetištění Peroutkových článků na oficiální webové stránce hlavy státu komentáři, které dokazují, že o době, kdy byly texty publikovány, má naprosto zkreslené představy a že nedokáže ani přečíst a interpretovat jednoduchý text. Článek, který je výjimečně odvážnou kritikou Adolfa Hitlera v okupované zemi a který – kromě jiných – přivedl Peroutku na šest let do nacistického koncentračního tábora, má Jiří Ovčáček za doklad Peroutkova „selhání“ a poplatnosti protektorátní ideologii. Názory historiků, kteří věc uvádějí na pravou míru, pak pan Ovčáček označuje za „účelové“.

Marně přemýšlím, jaký může mít účel to, co činí – nepochybně se souhlasem prezidenta – Jiří Ovčáček. Jaký politický či jiný zisk plyne z očerňování významného novináře, který se jistě mnohokrát ve svých textech mýlil jako všichni smrtelníci, který ale rozhodně nebyl „fascinován“ nacismem? Chce snad Miloš Zeman Peroutkovým prostřednictvím dráždit a urážet tu vzdělanější a inteligentnější část české společnost, která ho nevolila a asi volit nebude?

V každém případě je nejvyšší čas toto mimořádně trapné divadlo ukončit. Aby se pak za sto let o Miloši Zemanovi nepsala jako o prezidentovi, který velkou část svého mandátu hledal neexistující text Ferdinanda Peroutky.

Petr Zídek

Autor

Petr Zídekpetr.zidek@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK - PRAHA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč