Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Bernardone 18.9.2019 8:05

Na tom přechylování je vidět, kterak jazyk národa souvisí s jeho mentalitou. To, co jinde u drtivé většiny národů není problém je v Česku problém!Pan James to vystihl dobře. Je to o toleranci a svobodě občanů a ne k buzeraci občanů!!

H. James 12.9.2019 22:42

Moje žena není přechylováním dotčena, protože i české doklady má vystaveny podle pasu svého státu, kde přechylování neznají a má tam uvedeno příjmení Holy.

Připadá mi ale, že kolem přechylování je zbytečný povyk, každý by měl mít možnost nosit jméno a příjmení, jaké chce.

Matriky chtějí jen vykázat činnost a buzerovat lidi.

Stejně, jako "jazykovědci".

Jom do toho, jaké si kdo zvolí jméno, není už vůbec nic.

H. James 12.9.2019 22:44

Sorry za překlep, "jim".

D. Holan 12.9.2019 20:20

Správně, já se chci třeba jmenovat Vovčáček Big Jelito a nemůžu:-))

M. Kopecký 12.9.2019 19:57

Největší zmatek v přechylování ženských příjmení nadělali novináři. Proč novináři? Protože zásadně přechylují ženská příjmení všech cizinek, přestože podle Pravidel českého pravopisu nemusí. Píše se v nich mimo jiné, že pokud nehrozí záměna za muže, například u známých celebrit, přechylovat netřeba - jako příklad uvádí Pravidla Gretu Garbo a Edith Piaf. Takže pokud novináři používají tvary jako Cameron Diazová, Sharon Stoneová apod, jdou proti tomuto doporučení samotných jazykovědců. Navíc přistupují bůhvíproč jinak k cizinkám a jinak k Češkám. Takže ze Sereny Williams dělají Williamsovou (přestože v pase má oficiálně Williams), ale o Emě Smetana nikdy nepíšou jako o Smetanové (protože to nemá v občance). A přitom podle stejných jazykových pravidel jako u cizinek to klidně mohou dělat i u Češek a nikdo jim to tedy nemůže vyčítat. A jako perličku jen připomínku - ženská česká příjmení končící na samohlásku se nikdy nepřechylovala a nikdo s tím nikdy neměl sebemenší problém - Janů, Kočí,

M. Kopecký 12.9.2019 20:05

(pokr.) - Mathé, Walló... A ještě doporučení - co podle pravidel přirozené češtiny přistupovat k ženám stejně jako k mužům? U mužu skloňujeme: Smetana - bez Smetany, Kaplický - bez Kaplického, Obama - bez Obamy. U žen můžeme postupovat úplně stejně: Ema Smetana - bez Smetanové, Eliška Kaplicky - bez Kaplické. Michelle Obama - bez Obamové. Ale na to naši experti v Ústavu pro jazyk český doposud nepřišli...

P. Mudroch 13.9.2019 6:13

Vy nesklonujete, Vy prechylujete (Smetanove, Obamove) :-) Vidite, jak je v cestine problematicke uzivani neprechyleneho prijmeni? Sam jste toho dukazem :-)

J. Kulihrach 21.9.2019 10:54

Vždyť je to úplně jedno! To, že stát nařídí ženě, že se po svatbě nesmí jmenovat po manželovi, ani kdyby chtěla, ale stát jí to úředně změní, mi připadá jako v Severní Koreji. To, že stát narozené dívce nařídí, že se nesmí jmenovat poi tátovi, ani kdyby její rodiče chtěli, dtto. Může se jmenovat Traktorovna, ale nesmí se jmenovat Novák. Prý proto, že jiným lidem by se to špatně poiužívalo v řeči. V jaké řeči? V dnešním propojeném světě ta dívka možná mnohem víc času stráví povídáním v angličtině, francouzštině, němčině, anebo čínštině. Ve všech těch řečech jí to bude dělat problémy a v praktickém životě to bude působit praktické problémy celé rodině, jak ví většina lidí, kteří pracovali nebo žili v neslovanské cizině. Nehledě na to, že bude ve většině evropských zemí a v celé severní Americe považována za Rusku, protože tak tam lidé ženy s -ová vnímají.

P. Mudroch 23.9.2019 16:29

Neni to jedno. Pokud nejaka zmena meni stavajici stav k horsimu, je to spatna zmena. A pouzivani muzskych tvaru prijmeni zenami by v bezne komunikaci nutne vedlo k nedorozumenim, proste proto, ze to popira existujici jazykovy system se vsemi jeho navaznostmi. Nebo at maji v obcance klidne napsano "Smetana", "Novak" apod., ale pak at se nezlobi, ze je lidi budou dal oslovovat "Smetanova", "Novakova" a nevyzaduji ty patvary "Smetana", "Novak" apod. Protoze tak se cestina proste po staleti vyvijela a nejaky momentalni vystrelek neumi vstrebat (bez znasilneni sama sebe). A ze je budou mit za Rusky? To jsme tak malo sebevedomy narod, ze nedokazeme byt hrdi na sve cesstvi? Ne, -ova je typickym CESKYM znakem a jako takove by to melo byt zachovano. Martina Navratilova si taky nezkratila jmeno na Navratil, a to ani kdyz uz mela americke obcanstvi. Nestydela se za svuj cesky puvod, protoze nemela proc. Az ty pipiny, ktere si nutne MUSEJI zmenit prijmeni na svetovejsi, dokazou alespon petinu toho

P. Mudroch 23.9.2019 16:34

...toho, co Navratilova, potom jejich nazor bude mit nejakou vahu. Jinak je to jen modni vystrelek, ktery za 10 let stejne vysumi a nikdo uz si na to ani nevzpomene.

P. Dostál 12.9.2019 18:24

Ačkoliv většinou státní zásahy moc nemusím, v otázce jmen se domnívám, že stát má na ně právo. Tedy ne na vynucování křestních jmen, nic mu není po tom, že chce být někdo Půlnoční Bouře. Ale příjmení jsou něco jiného, prostě proto, že je stát v podobě Marie Terezie nařídil a proto má i právo určovat, jak mají vypadat.

To ale není důvodem k tomu požadovat příponu -ová. Kdyby ji měla všechna ženská jména, tak prosím, ale protože to neplatí, je tento požadavek zbytečný. Jazykovědce do toho netahejme, jazyk si poradí i bez přechylování. Také není problém, když muž má příjmení zjevně ženského rodu (Hapka) -většinou se skloňuje podle vzoru Předseda.

P. Dostál 12.9.2019 18:35

Mimochodem existovalo by elegantní řešení. Pokud by se všechna příjmení převedla do přivlastňovacího tvaru (Nováků, Smetanů), mužská a ženská podoba se přestane lišit a problémy s přechylováním zmizí. Cizinci by sice měli jména přechylovatelná, ale ti už dnes přechylovat nemusí.

Přineslo by to ještě jednu formální změnu. Z příjmení, jakéhosi přílepku ke jménu, aby se odlišil tlustý Franta od dlouhého Franty, by se stalo rodinné jméno. To by se mohlo líbit zastáncům tradiční rodiny :-)

J. Kulihrach 21.9.2019 11:12

Když se do toho "jazykovědcům" chce kafrat, nechť zavedou pravidlo českého jazyka, že nepřechýlená jména žen se při používání v českých větách v pádu jiném než prvním skloňují tak, jak navrhujete. (Anebo bez skloňování, jako se v češtině pracuje s povolenými jmény Miriam, Ester, Karin, Ingrid, Agnes, Rut, Nikol, Isabel, Anabel, Abigail a jinými.) Jinam, než do pravidel českého jazyka, by neměla jejich pravomoc sahat. Osobně i jejich současná tvrzení a postoj vnímám jako zásah proti nejzákladnějším(!) pravidlům vědy. Vycházejí z axiomů, které neodpovídají realitě, tedy nerespektují fakta a dosažený stupeň poznání (např., ne však pouze, že již dnes desítky procent žen ve věku 18-30 vyjíždějí dlouhodobě za studiem nebo prací do ciziny (tedy nepoužívají své jméno v kontextu českého jazyka) a tento podíl neustále roste. Na neplatných axiomech nelze postavit žádnou rozumnou teorii, jde o dogma. Jediný úhel pohledu, který zaujímají jazykovědci, je jak se JINÝM lidem z desetimiliónového národa

J. Kulihrach 21.9.2019 11:12

dokončení: bude v jejich hovoru (navíc jen pokud probíhá v češtině, což už dnes na mnoha pracovištích není pravidlem) pracovat s příjměním dotyčné osoby. Vůbec neberou v potaz, jak se dané osobě a rodině bude s tím změněným jménem žít. V dobách za ostnatým drátem to bylo relevantní, dnes vůbec ne. Jazykovědci nemohou mít pravomoc nad životem člověka a rodiny. Po desetiletí tolerují výše uvedená dívčí jména (a mnoho dalších podobných) a češtině se nic nestalo. Jsou mnohem horší zásahy do jazyka.

A. Čepek 12.9.2019 17:30

Pokud se někdo stydí za svůj rodný jazyk, proč mu jej násilím vnucovat. Máme svobodu a když si někdo "mislí", že bez přechylování ji (třeba) Britové budou brát za sobě rovnou, je to jen a jen její věc.

J. Krynický 12.9.2019 16:54

Ať si každá nechá napsat do občanky co chce. Když nechce být Krávová, ať je klidně Kráva.

Ovšem je důležité nepotento se před ní, až začne ječet, že je Kráva, až ji někdo špatně osloví.

R. Markvart 12.9.2019 16:34

Já bych se vůbec na ty jazykovědce i zásahy státu ve věci zapisování do matrik vybodnul. Nechápu proč by si Rusové nemohli nechat zapisovat svá jména do matrik azbukou, proč by se např. Okamurové nemohli domáhat zapsání svého jména v japonštině. A vůbec proč bych si já nemohl nechat zapsat své jméno např. klínovým písmem.

PS.

A nemělo by se to samozřejmě týkat jenom matriky, ale i občanských průkazů, řidičáků a dalších dokladů a listin v úředním styku.

P. Polanský 12.9.2019 16:21

A když dítko ve školním diktátu naškrábe "Mislým, že se to pýše takle", bude pro to mít své vlastní subjektivní důvody, jejichž závažnost by neměla posuzovat škola na základě pravidel mluvnice neboli vágního a fakticky nesmyslného pojmu. Zvládnutí češtiny by dítko navíc stigmatizovalo jako člověka z východu či slovanského původu, což třeba v dnešní Británii vůbec nemusí být příjemné.

R. Markvart 12.9.2019 16:40

No a co když k těm všem traumatům je dítko ještě poznamenáno příjmením s -ová, kterýmžto anachronismem ho postihli jeho vlastní rodiče, jejichž znalosti světa zastydli v minulém století.

J. Krynický 12.9.2019 16:56

U nás jsou naštěstí stále ještě poznamenána spíš dítka, jimž potrhlí rodiče přidělili jména typu Noční bouře, Konzuela Vopičková nebo Filoména Smetana.

P. Mudroch 23.9.2019 16:38

R^;-D

P. Bures 12.9.2019 16:16

Tak hlavně aby do toho státu nic nebylo i v situaci, kdy si z nich bude někdo utahovat.

M. Prokop 12.9.2019 15:02

Docela by mne zajímalo, co vede tolik lidí ke schvalování státních zásahů do jmen lidí. Státu je do toho prd.

J. Kulihrach 21.9.2019 11:15

Dávám oba palce nahoru. Nechci žít jako v Severní Koreji.


Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...