Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZÍDKOVÁ: Když je rodič učitelem. Zavření škol je příležitost

Ředitelka Jana Churáčková oznamuje uzavření školy v pražských Vršovicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitelka Jana Churáčková oznamuje uzavření školy v pražských Vršovicích. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha České rodiče zachvátila panika: budou muset strávit dva, možná tři týdny doma se svými dětmi. A ještě je při tom učit. Je to smutný doklad uvažování naprosté většiny rodičů, pro které je vzdělávání něco, co se odehrává výhradně ve škole.

Jako oni sami mají často svět rozdělený na „práci“ a „zábavu“, považují za normální, aby to stejně měly i jejich děti. I ony mají chodit „do práce“, tedy do školy, kde se něco naučí, a ve zbytku času na kroužcích nebo doma, což je „zábava“. Jasně, uznávají, že „učení je mučení“, ale zároveň každou snahu o změnu zazdí neprůstřelným argumentem „my jsme to přežili, tak oni to taky přežijou“.

Že může vzdělávání vypadat úplně jinak - třeba tak, jak navrhoval před 400 lety Komenský -, dokazují tisíce takzvaných domškoláků, dětí, které se „učí“ doma. Jednou z prvních zkušeností, které rodiny domškoláků zpravidla popisují, je obrovská svoboda, kterou jim domácí vzdělávání dává.

Svět se najednou přestane dělit na školu a zábavu a u činností je najednou těžké říct, jestli je „jen“ baví, nebo se při nich i učí. Děti nikdo neznámkuje, takže zmizí vnější motivace a je třeba najít tu vnitřní. Zodpovědět otázku „k čemu mi to bude“. Brzo se ukáže, že dělit život na předměty nedává smysl.

Při vaření se přepočítávají jednotky nebo se tisknou anglické recepty z internetu a cvičí se cizí jazyk. Prvouku zvládnete cestou parkem na autobus. Počet jeden až dva dospělí na pár dětí umožňuje individuální přístup, takže látku, kterou předepisuje školní vzdělávací plán, rodiny zvládnou během hodiny denně, ale učí se vlastně i ve zbytku času. Dokonce často i tehdy, když se takzvaně flákají u počítače nebo s mobilem v ruce.

Vezměme ten čas, který nám uzavření škol dalo, k zamyšlení, jestli docházka do školy na pět až sedm hodin denně, pět dní v týdnu, deset měsíců v roce dává smysl. Jestli je to skutečně ten nejefektivnější způsob, jak děti připravit na dospělost, nebo v řadě případů spíš hlídárna, zvyk a tradice, která volá o nový obsah.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!