3. května 2018 1:55 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Slovo válka chceme vymazat ze slovníku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Každý rok se v obci Žihele pořádá národní pouť spojená s oslavou výročí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Každý rok se v obci Žihele pořádá národní pouť spojená s oslavou výročí... | foto: ARCHIV RADNICE

ŽIHLE (Plzeň – sever)  Konec války si v naší obci připomínáme každoročně od roku 1946. Již tehdy bylo pietně upraveno prostranství vedle místního hřbitova, kde byly pohřbeny oběti transportu smrti. Tento transport přijel do Žihle 22. dubna 1945 a stál zde celých deset dní. I přes veškerou snahu a obětavost místních občanů zde zemřelo 273 vězňů různých národností.

Každý rok se v těchto dnech pořádá Žihelská národní pouť spojená s oslavou výročí ukončení II. světové války. Při této příležitosti je uspořádán vzpomínkový průvod, který vede od obecního úřadu k památníku, kde jsou položeny věnce a kytice na památku padlých v této hrůzné válce. Aktu se zúčastní i veteráni z Belgie, kteří byli přímými účastníky bojů o osvobození Plzně a Západních Čech. Každoročně se této akce zúčastňují i další významné osoby, ať již představitelé Plzeňského kraje, vlády, zástupci Ruské federace z konzulátu i představitelé místních zájmových a politických organizací. Touto pietní akcí se snažíme připomínat především mladé generaci, co znamenalo žít pod hrůzami fašismu a války a čeho bychom se mohli dočkat, kdyby nepřišlo významných událostí 8. května 1945.

Sám památník prošel za posledních let několika úpravami a změnami. Byl nově vyroben kříž s trnovou korunou a vybudováno nové oplocení pietního místa. V letošním roce se snažíme získat finanční příspěvek z Ministerstva obrany ČR na rekonstrukci zbývajícího oplocení a také bychom rádi upravili i samotný památník, kde máme v plánu umístit desky, na nichž budou uvedena jména obětí, která se podařilo vypátrat, tak aby neupadla v zapomnění.

Věřím, že touto snahou možná jednou přispějeme k tomu, že slovo „válka“, jako takzvané pokračování politiky jinými prostředky, budeme moci nadobro vymazat z našich slovníků a nedovolíme, abychom ani my ani budoucí generace byli této hrůze ještě někdy vystaveny.

FRANTIŠEK PROCHÁZKA, starosta obce Žihle, za nezávislé

FRANTIŠEK PROCHÁZKA, starosta obce Žihle, za nezávislé

FRANTIŠEK PROCHÁZKA, starosta obce Žihle, za nezávislé
  • 0Diskuse
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.