17. července 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Zima je tady. Historie se opakuje i ve světě fantasy

Sedmá řada seriálu Hra o trůny. Vstříc Západozemí (zleva): služebná Missandei... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sedmá řada seriálu Hra o trůny. Vstříc Západozemí (zleva): služebná Missandei... | foto: HBO

PRAHA Nejmocnější země západního světa upadají do chaosu pro vzájemné spory vůdců a hrozí rozklad dosud navenek pevného politického systému. Mezitím se na východě formuje nová síla, která je chce ovládnout, a zároveň desetitisíce běženců dorážejí na špatně bráněnou hranici v zoufalém útěku před smrtí a zkázou. Ne, to není temná vize Evropy blízké budoucnosti, ale premisa populárního seriálu Hra o trůny, jehož sedmá série má českou premiéru dnes večer.

Právě historické paralely s dneškem patří – kromě sexu, násilí a draků – k největším tahákům světového fenoménu. Autora předlohy ani televizní tvůrce přitom nelze podezírat z prvoplánových odkazů: G. R. R. Martin začal sérii knih Píseň ledu a ohně psát už počátkem 90. let a stanice HBO adaptovat před dekádou. Jejich síla je ve využívání historických vzorců, jež se skutečně opakují ve velkých cyklech. A to včetně změn podnebí, třeba malé doby ledové, jaká postihla Evropu ve středověku a odkazuje na ni motto seriálu „Zima se blíží“.

Sedmá řada seriálu Hra o trůny: královna Daenerys Targaryen (uprostřed, Emilia...
Sedmá řada seriálu Hra o trůny: královna Daenerys Targaryen (Emilia Clarkeová).

Na začátku je jasná analogie s anglickou válkou růží a spory rodů Lancasterů (v seriálu Lannisterů), Yorků (Starků) a Tudorů (Tyrellů) o uprázdněný trůn. Martin ale přidal řadu dalších prvků, včetně zkaženosti a zkorumpovanosti šlechty a církve vedoucí k reformaci až náboženskému fanatismu nebo zásadní roli mocných bankéřů z města Braavos (Benátky) na výběr nového panovníka, který bude schopen platit astronomické dluhy koruny. Nezanedbatelný je i motiv měnící se role a emancipace žen – z intrikánek v pozadí do souboje trojice vladařek.

Miliony fanoušků se těší, jak se bude vyvíjet děj, který v seriálu už předběhl zatím nedopsané knihy. Hlavně po brutální pomstě od moci odstavené a starým mužem veřejně ponížené královny Cersei, jež překvapivě zvrátila situaci a zúčtovala se zrádci. Zřejmě včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který na sociální síť Twitter napsal: „V pondělí to vypukne!“ Možná by si měli na Hradě a ve sněmovně pro jistotu zkontrolovat, nemají-li ve sklepě nějaké překvapení.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.