Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ŽIŽKA: Praha nezradí Slováky, ale vůči Němcům je opatrná

Plynovod (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod (ilustrační foto) | foto: Eva KomárkováLidové noviny

Zrada to nebude. Češi podle zdrojů LN příští týden na summitu Evropské unie podpoří „vzpouru“ střední a východní Evropy proti rozšíření plynovodu Nord Stream. A to v situaci, kdy už právě slovo „zrada“ v souvislosti s českým postojem párkrát zaznělo.

Vláda se nepřipojila k odmítavému dopisu, který do Bruselu zaslali Slováci, Maďaři, Poláci, Rumuni a zástupci pobaltských států. Těm všem vadí, že přímé dodávky plynu podmořskou cestou do Německa posilují Rusko a oslabují dosavadní tranzitní země v celé střední a východní Evropě.

Pokud jde o český postoj, na první pohled šlo o jakýsi omyl. Příslušného jednání vlády se nezúčastnilo dost ministrů, většina zástupců hnutí ANO se zdržela hlasování a návrh připojit se ke Slovákům a spol. tak nezískal potřebnou podporu. Ministr financí Andrej Babiš už před hlasováním oznámil konflikt zájmů, protože v Německu podniká a jeho firmy tam odebírají plyn. Později Babiš vyčetl vládním kolegům ze sociální demokracie, že vinni jsou oni. Jejich částečná neúčast naznačuje, že projednávání celé záležitosti minimálně podcenili.

Ať tak či onak, tato vládní historka je také svědectvím o české vychytralosti. Názorově máme sice blízko k zemím Visegrádu, ale dáváme si bacha, abychom si to nerozházeli ani v Německu. Snad bychom mohli mluvit o chytré české uličce – míč máme stále pod kontrolou.

Horší je, že někdy nemáme jasno ani v tom, jaké jsou vlastně české zájmy. Bývalý polský ministr zahraničí Radosław Sikorski přirovnal už původní Nord Stream k paktu Molotov–Ribbentrop z roku 1939, kterým si Němci a Sověti rozdělili jeho zemi. Češi naopak pragmaticky umožnili vybudovat tuzemské napojení na Nord Stream – plynovod Gazela.

Na plynovodu Nord Stream 2 bychom ekonomicky vydělat mohli – v případě, že se v plynové krizi ocitnou naši východní sousedé a Ukrajina. Plyn poputuje opačným směrem ze západu na východ přes české území. Ve skutečnosti se ale budou smát hlavně v ruském Gazpromu. Závislost na něm takto opravdu neomezíme.

Jan Žižka

Autor

Jan Žižkajan.zizka@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!