10. března 2013 16:07 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZLÁMALOVÁ: Bonus za odvahu

Nezaměstnanost stále roste | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost stále roste | foto: Shutterstock

Podle řady průzkumů se lidé nejvíc ze všeho bojí nezaměstnanosti. Ta je právě teď nejvyšší v historii České republiky. Práci nemá 593 tisíc lidí. Je jich o 52 tisíc víc než loni. Pro lepší představu: je to, jako by během roku přišel o místo celý Děčín. Historicky nejméně je také volných míst.

I s tímto skóre máme stále šestou nejnižší nezaměstnanost z celé Evropské unie. Podle srovnatelných čísel je u nás bez místa sedm procent lidí. Sousední země, kterým na rozdíl od naší recese ekonomika roste, jsou na tom podstatně hůř. Slovensko má 14,6, Maďarsko 11,1 a Polsko 10,6 procenta lidí bez místa. Hůř je i v Británii, Francii, Finsku, Dánsku.

ČTĚTE TAKÉ:


Tragická čísla z jižního křídla eurozóny už jsou známa. Výrazně lépe než u nás je jen v Německu a Nizozemsku. Vědomí, že jinde je hůř, nás nezachrání. Z pasti nás nevytáhnou ani horkou jehlou připravené veřejné investice, o nichž mluví prezident Zeman i premiér Nečas. Víc než investice nám bohužel schází zákazníci. Dokonce chyběli hlavně ti domácí, vyvážet se ještě dařilo.

Za celý loňský rok vzrostl export o 4,3 procenta, což nás zachránilo od ještě hlubší recese. Domácí útraty ale spadly třikrát rychleji než příjmy. Když vezmeme v úvahu, že i v naší velmi průmyslové ekonomice představují 60 procent výkonu služby, vidíme, jak nám místa bere právě strach. Když peníze raději uložíme, než abychom šli do obchodu, kavárny nebo jeli na víkend, někomu tím sebereme příležitost vydělat a časem ho připravíme o práci.

V globálních krizích, které nemůžeme ovlivnit, mají tradičně nejnižší nezaměstnanost země, kde se lidé nejméně bojí a jsou největší optimisté, nikoliv ty s nejvyššími veřejnými investicemi.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.