Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZLÁMALOVÁ: Kalouskova evoluce

Ministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek | foto: ČTK

Pokud to myslel ministr financí Miroslav Kalousek náhodou vážně a představil skutečně daňovou reformu, nikoliv další ze svých mystifikací, byl by to podstatný krok ke zjednodušení daní.

Docela dobře promyšlený plán ale mírně diskvalifikuje osoba předkladatele. Kalousek totiž svou reformou reformuje i věci, které sám vymyslel v Topolánkově vládě. Proto se nedá úplně vyloučit, že až bude ministrem financí v některé z příštích vlád, což je při jeho politické životnosti pravděpodobné, bude opět věnovat čas a síly reformování svých původních reforem.

Pokud Kalousek svůj plán prosadí, starost o daně nám sebere méně času a peněz. Záslužná je hlavně snaha o zrušení výjimek. Už žádné stravenky a poukázky do posiloven. Zůstanou jen tři výjimky. Podpora vědy, úspory na stáří a charita jsou hodnoty, které si jako jediné daňové slevy zaslouží.

Záslužný je i návrh konečně sloučit výběr daní a pojistného na jedno místo a do jednoho formuláře, aby se člověk při podávání daňového přiznání nemusel se třemi papíry v ruce potkat se třemi různými úředníky ve třech budovách. Kalousek o tom ale mluví nepřežitě už od roku 2007, kdy na ministerské křeslo poprvé dosedl.

Spornější jsou změny sazeb u daní z příjmů. Už se nebude platit 15 procent ze superhrubé, ale 19 procent z hrubé mzdy, tedy ze srozumitelné částky, kterou každý vidí ve své pracovní smlouvě. Většina lidí si o pár desítek až stovek korun měsíčně polepší. Až o tisíce měsíčně stoupnou daně těm, kdo mají stotisícové platy, což byla podmínka vstupu VV do vlády. Kalousek celou operaci hájí tím, že daně zjednodušuje.

Čtěte také

Bohužel i po jeho reformě zůstaneme zemí s nejvyššími skrytými daněmi z příjmu v Evropě. Úředně se jim říká náklady práce nebo odvody zaměstnavatele, teď Kalousek nově mluví o dani z úhrnu mezd. Běžný člověk to nevidí, je to pro něj abstraktní daň. Právě kvůli té nesrozumitelnosti se vždy bude těžko prosazovat její snížení.

Proto se ODS a TOP 09 nemohly divit, když nikoho nenadchlo, že tuto daň, která je ekonomicky vůbec nejškodlivější, chtěly při důchodové reformě snížit. Skutečnou daňovou reformou by byla trojkombinace: jedno místo - jeden formulář - jedna dobře viditelná daň z příjmu.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...