26. října 2013 7:02 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZLÁMALOVÁ: Kobry a elity

Prezident Miloš Zeman přichází do volební místnosti v ZŠ Brdičkova na Lužinách.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman přichází do volební místnosti v ZŠ Brdičkova na Lužinách. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Ve veřejném prostoru se objevují postavy, jimž dodává moc a sílu strach, v němž jim ostatní ustupují, nebo fascinace, s níž se na ně hledí.

Jako když králíčci ve směsi těchto pocitů zírají na kobru. Takovou kobrou býval donedávna Václav Klaus, dnes je jí Miloš Zeman. O některých jeho vlastnostech, mezi něž jistě patří bezskrupulóznost a mstivost, si nemá cenu dělat iluze. Jeho síla a společenská nebezpečnost se ale už začíná značně přeceňovat.

Přehání se to i s prostorem, kterého se jeho kouskům ve veřejné debatě dostává. Pozornost samozřejmě přirozeně přitahuje jeho teatrálnost, ale zbytečně nám to sugeruje falešný obraz, že máme co do činění s omnipotentním mocnářem, který rozhoduje o všem a všech.
Je proto bizarní, že v den parlamentních voleb, které zásadně rozhodují o tom, kolik hlasů získají protestní strany, na sebe Zeman strhne pozornost mstivým vyškrtnutím rektorů, kteří mu někdy řekli „ne“, ze seznamu hostů na oslavu státního svátku.

Aspoň jsme se ale při té příležitosti dozvěděli, že máme v čele univerzit sebevědomé elity, které to „ne“ umí jasně říct a vysvětlit, proč se tak rozhodly.

Nebezpečnějších kober, koncentrujících moc proti pravidlům civilizovaných zemí, tady máme víc. Studenti naštěstí vidí ve svých rektorech dobré vzory, jak se před rádoby silnými poníženě neplazit.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!