29. července 2011 7:05 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZLÁMALOVÁ: Konečně

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Kdyby ministr financí přišel s takovým nápadem řekněme před deseti lety, zasloužil by pochvalu. Miroslav Kalousek navrhuje něco, o čem se roky jen stále dokola mluví.

Všechny peníze, které stát získá z jím ovládaných firem, ať už jde o dividendy, nebo výnosy z privatizace, se budou moci utratit jen za důchody. Přesněji řečeno: bude se z nich dorovnávat schodek, který ve státním rozpočtu vzniká, protože stále přibývá a bude přibývat penzistů, a naopak bude stále méně těch, kdo na jejich důchody přispívají. Dosud se peníze z firem užívaly různě. Přispívalo se z nich do nejrůznějších fondů, jako je třeba Vítem Bártou oblíbený fond dopravní infrastruktury.

Dostat na dlouho dopředu do rovnováhy důchody je jednou z nejvyšších priorit, která automaticky rozhodne o těch dalších. Jejich schodky se v příštích letech budou počítat v desítkách miliard ročně.

Proto je potřeba mít co největší rezervoár. Kdyby se neprošustrovaly stovky miliard z privatizace, nemuseli jsme se bavit, jestli je potřeba kvůli reformě důchodů zvednout DPH. Kdyby to Kalouska napadlo už při jeho prvním ministrování v roce 2008, mohlo tam ležet alespoň 50 miliard za prodej akcií ČEZ.

ČTĚTE DÁLE K TÉMATU


KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.