Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

ZLÁMALOVÁ: Outsideři

V Evropě platí jednoduché pravidlo: čím silnější ochrana zaměstnanců, tím vyšší nezaměstnanost. Najdou se jen velmi vzácné výjimky, které ho potvrzují. Jedním z důvodů hluboké recese v jižních zemích je i tuhé pracovní právo.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

10. 9. 2013 19:26
Tento článek je, bohužel, naprosto správný

Lidi si pořád nechtějí uvědomit, že nejen zaměstnanci, ale hlavně stát (a z něj zase různí státní zaměstnanci) ŽE TI VŠICHNI ŽIJÍ Z DANÍ, KTERÉ ODVEDOU PODNIKY.

Stát nevytváří pracovní místa, stát je jen žrout. Takže je konečně potřebné přijmout, že každý přitažený šroubek, regulace, všelijaké nutné ztěžující podmínky pro podnikatele - dopadne špatně nejen pro podnikatele, ale pro všechny.

Čím víc regulací, podmínek, poplatků - tím hůř se to podepíše na výsledcích firmy, která pak může reagovat nejspíš snižováním počtu zaměstnanců, a rovněž odvodem menší sumy daně státu.

Pokud to lidi nepochopí, potud se tu nic nezmění... nemůže...

0 0
možnosti
JC

4. 9. 2013 17:25
Tento článek je prostě ujetý,

zrovna tak jako celá tato debata. Paní Zlámalová se snaží nasadit "psí hlavu" odborům, které se berou za "práva" pracujících, "socialistům", kteří se snaží jim to zákony zaručit a nebere v úvahu současnou situaci v "hospodářství". Při současné chaotičnosti trhu, rozdílnosti požadavků "pracujících" a vlivu módních trendů a cool požadavků na "potřeby" lidí, objemu spekulativních investic a z toho plynoucích krátkodobých "podnikatelských záměrů" při dosahování maximálního zisku je jen velmi málo oborů a firem s ustáleným zakotvením na trhu, které živí stabilizovaný kádr zaměstnanců. V tomto prostředí se nedá o jistotách v podnikání a tedy i v zaměstnání dost dobře dlouhodobě uvažovat, zrovna tak, jako o jistotě pracovních míst a výdělku. I v této době, se však nějaké "mantinely" a pravidla pro hru určit musí. Důležité je - nezevšeobecňovat (zákonem), ale u velkých podniků stavět na dohodě zaměstnavatele se zaměstnanci smluvními vztahy a kolektivním vyjednáváním.

0 0
možnosti

4. 9. 2013 7:36
Outsideři?

U nás se totiž funkce majitele firmy nějak neprojevuje.Hodně jich zajímá jen výdělek pro vlastní osobu a dost.Tak se mnohý manažer,vedoucí oddělení a pod. domnívá,že on je hlavní osoba ve firmě.Podle toho se také chovají k podřízeným zaměstnancům.Podnikatelská etika říká,že zaměstnavatel(majitel firmy) má odpovědnost nejen za výnosy,ale i za svoje zaměstnance.Proto ten nejznámější podnikatel v minulosti,každého zaměstnance nazýval spolupracovníkem!Pro renomé firmy je důležitý i ten zametač firemního dvora!Asistentka ředitele,manažer,jej nezamete.Stejně tak výše platů je důležitou věcí.Nízké platy sice dočasně zvednou zisk,ale mají za následek pokles zisku všech ostatních,posléze i vlastní firmy.Příkladů je i dnes mnoho.Např. zvýšení daně z PHM nevedlo k vyššímu inkasu příjmu,ale k poklesu o téměř stejné procento.Obchodníci,dopravci,umělci si stěžují na klesající tržby a zájem,proč asi?A stát nevybírá předpokládané daně a ty finance pak chybí ve zdravotnictví a důchodovém pojištění atd.

0 0
možnosti
JK

10. 9. 2013 19:30
Do pihele,

každý hned argumentuje větším ziskem, ale ve skutečnosti je prvoradý odbyt, konkurenceschopnost. Nebude se dařit firmě, předběhne ji konkurence. Podnikatel není sociální instituce, toho musí především zajímat odbyt ! A k tomu potřebuje únosné náklady.

0 0
možnosti
FS

4. 9. 2013 6:52
To řekne

ULTRA PRAVICACKA !!! A pan Kuba je nejlepší člověk a politik v zemi. Jak ho nedávno vychvala v rádiu!!! Aspoň ukazala svou pravou tvář!!!

0 0
možnosti
JN

3. 9. 2013 15:02
Nedorozumnění

Problém bude asi v tom, že kvalifikovaných a kvalitních zaměstnanců není, a ani není třeba, na celém trhu práce příliš. Argumentace tím, že někdo nepustí takového zaměstnance je tedy zbytečná. Zákoník práce a je to fakt, nemůže platit jen pro 10% zaměstnanců.

Největší problém mají právě lidé nekvalifikovaní, kteří jsou opravdu jen čísla na papírech. Za pásem, za kasou, pomocní dělníci, nebo třeba průvodčí a podobně. Pro většinu práce prostě vyhovuje většina lidí. Pak nastává situace, kdy by trocha zodpovědnosti a rozvahy mohla být žádána i od zaměstnavatele.

Zaměstnanec na postu, kde je lehce nahraditelný je vhodný terč šikany ze strany zaměstnavatele. Pokud někoho zaměstnám, musím nést jistou zodpovědnost za takovou situaci. Zaměstnanec je vždy v pozici toho slabšího. Pokud zaměstnanec nesplní sou roli, tak alespoň u nekvalifikované práce, zaměstnavatel nemá velkou škodu. Pokud zaměstnavatel zaměstnanci nedá peníze, nebo práci (nesplní svou roli) je to pro zaměstnance často fatální.

0 0
možnosti
JF

3. 9. 2013 16:12
Re: Nedorozumnění

Dovolím si nesouhlasit. Nevím, zda máte osobní zkušenost se zaměstnáváním lidí - já ano. Pro mne je pojem "kvalifikovaný" a "kvalitní" zřejmě v jiném významu, než jak jsem vyrozuměla z vašeho příspěvku. Pro mne je kvalifikovaná a kvalitní třebas i uklízečka, je-li spolehlivá, dochvilná, poctivá a zůstane po ní skutečně uklizený prostor (ne ošudlaný, na efekt čisto jen v dohledu, pracovní věci porozházené, apod.). Kvalifikace a kvalita nemusí nutně souviset s vyššími pozicemi ve firmě. A z mojí zkušenosti - takových lidí skutečně mnoho není, ať už na nejnižších příčkách firmy nebo ve vedení.

0 0
možnosti
LV

3. 9. 2013 14:15
Outsideři

Ono se to píše. Zítra se Babiš špatně vyspí a Zlámalová se bude poroučet. To by najednou byly práva zaměstnanců dobré i odbory by se hodily.

0 0
možnosti
PV

P. Verka

3. 9. 2013 16:21
Re: Outsideři

A proč myslíte že tohle píše? lidovky jdou do kopru a ta se holka snaží alespoň zůstat v holdingu.))))

0 0
možnosti
VS

3. 9. 2013 13:22
Přesně tak

Pokud v krizi majitel nemůže propustit několik lidí, dopadne to tak, že za čas zavře celý podnik. A noví investoři se státu zdaleka vyhnou, nebo přijdou jen na pár let s montovnou, když se jim slíbí daňové prázdniny.

0 0
možnosti
KV

K. Vážný

3. 9. 2013 13:20
Lež, lež

Hlavní lež je, že se to u nás nerozvolnilo (až na tu blbost s organizačními změnami, o které se soudí podle mých zkušeností, hlavně vyšší střední management, který má v ruce snáze podklady, když se někomu znelíbí a často vyhrává). Nečas zkrátil odstupné. Jinak teprve po 2 letech je 3 měsíce odstupné a to mi přijde vyvážené a spravedlivé.

Konzultativní povinnost vůči radě zaměstnanců bych zavedl i u nás, protože tím musí vyložit zaměstnavatel karty na stůl a pozná se i k užitku zaměstnavatele (reálného, nikoli nějakého manažera s hlavou na dalším místě), zda jde o problém zaměstnance, nebo manažera.

0 0
možnosti
PV

3. 9. 2013 21:17
A kdo bude sestavovat radu zaměstnanců?

"Být funkcionářem odborů znamená stát proti vedení a do toho se nikomu moc nechce." Toto pronesl předseda odborů v jenom větším podniku.

0 0
možnosti
AN

3. 9. 2013 11:54
Pani Zalamalova se myli

To jsou ty pravicove komentare od pani Zlamalove, zastupuje spravne svoje chlebodarce a nadava na soc.demokraty a ochranu zamestnancu...

V Nemecku nemuzete propustit z vetsi firmy cloveka bez sluhlasu podnikove rady.

Pokud je ve firme podobne misto, musi odejit mladsi zamestnanec prip. zamestnanec bezdetny proti zamestnanci s detmi. Take doba ve firme hraje roli,

clovek s delsi dobou ve firme ma vetsi ochranu.

t

0 0
možnosti
AN

3. 9. 2013 11:55
Re: Pani Zalamalova se myli

Takze  v Nemecku po padesatce nemuzete jednnoduse nekoho vyhodit a vzit mladsiho.

To se casto resi take odstupnym ve vysi rocniho platu, aby se nemusela firma soudit

u prqacovniho soudu..

0 0
možnosti
LH

3. 9. 2013 10:19
VYDRO pokuď nemáš v hlavě seno.

Tak podníkej sám.A nežvaň ty své ubohosti když ničemu nerozumíš.

0 0
možnosti