Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZLÁMALOVÁ: Outsideři

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

V Evropě platí jednoduché pravidlo: čím silnější ochrana zaměstnanců, tím vyšší nezaměstnanost. Najdou se jen velmi vzácné výjimky, které ho potvrzují. Jedním z důvodů hluboké recese v jižních zemích je i tuhé pracovní právo.

Ve Španělsku se s vámi po osmi odpracovaných letech mohla firma rozloučit jen s odstupným ve výši ročního platu. Zhruba polovinu musely platit i německé podniky, než v roce 2004 přišel sociální demokrat Gerhard Schröder s reformou, která zjednodušila a zlevnila propouštění. Za tu dobu klesla v Německu nezaměstnanost na polovinu. Dnes je hned po Rakousku nejnižší v Evropské unii.

Ne všude se ale najde schröderovská odvaha. Místo ní přichází pseudoreformy, tvrdě rozdělující společnost na insidery a outsidery. Na sociální jistoty těch, kdo už práci mají, se nesahá. Politikům je zároveň jasné, že firmám musí ulevit větší volností, jinak ekonomiku udusí. Takže se těm, kdo práci teprve hledají, nabízí velmi nejisté smlouvy na dobu určitou, které se můžou stále opakovat, a jistoty se nikdy nedočkají. Ty z nich dělají zaměstnance druhé kategorie. Nejsou přitom o nic méně kvalifikovaní ani schopní než první skupina. Jen nebyli ve správnou chvíli na správném místě. Jsou to nerovné podmínky, které by někdo mohl zkusit napadnout u Ústavního soudu.

Jedinou cestou, jak je srovnat a zároveň dát lidem šanci, aby našli práci, je uvolnění pracovního práva. Především výpověď bez udání důvodů, protože dnes můžete člověka propustit, jen když simulujete organizační změny a dáte mu tučné odstupné. Na to si bohužel netroufly ani pravicové vlády, takže se to dá těžko čekat od příštího kabinetu, který bude skládat s nejvyšší pravděpodobností strana, jejíž metropolitní kandidátku vede odborářský předák.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!