15. března 2013 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZLÁMALOVÁ: Přímá linka

Nezaměstnanost stále roste | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost stále roste | foto: Shutterstock

Nezaměstnanost je jeden z nejtíživějších problémů. Jakákoliv snaha dát lidem bez místa naději a příležitost si zaslouží ocenění. Proto je dobře, že nová ministryně práce na rozdíl od svého předchůdce Jaromíra Drábka nedestruuje informační systémy na vyplácení dávek, ale snaží se řešit to, co lidi opravdu tíží. V sešněrovaném rozpočtu na to našla i slušnou částku. Se sedmi miliardami korun už se pomoci dá.

Ministryně práce se bohužel vydává špatným směrem, když sází na státní dotace na nová místa a pomoc začínajícím podnikatelům. Úskalím dotací je, že vždycky nějací úředníci budou rozhodovat, komu je dát a komu ne. Na úřadech práce se třeba má posuzovat, kdo z nezaměstnaných dostane až 80 tisíc korun na rozjezd vlastní živnosti. Jenže, jak úředník pozná životaschopný podnikatelský plán? Stejně sporné jsou rekvalifikace. Kdo bude arbitrem, co má a nemá smysl se učit?

Proč se nedá těch sedm miliard využít na daňové úlevy pro mladé absolventy nebo začínající podnikatele? Proč uměle dělit peníze mezi vyvolené, když se dají nabídnout všem?

Proč politici pořád vymýšlejí dotace, místo aby stejné peníze prostě jen lidem a firmám nebrali na daních?

Najdete na Lidovky.cz