21. května 2013 9:12 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZLÁMALOVÁ: Rychlý proces

Prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman | foto: MAFRA - Anna Vavríková

Prezident republiky zjevně zkouší, jaká mocenská rozpínavost mu ještě projde. Pokud nevytáhne skutečně vážný důvod, proč odmítá jmenovat profesorem Martina C. Putnu, dostal se za hranu svých pravomocí. Pochod s transparentem „Katolické buzny zdraví Bátoru“ můžeme považovat za nevkusný, dokonce za neslučitelný s důstojností nositele nejvyšší akademické hodnosti. Prezident ale nemá právo být v tomto případě arbitrem. Žádný respektovaný právník zatím takový výklad nenabídl.

Zeman proti sobě spojil skoro kompletní politické a společenské elity. Nebývale razantně ho kritizoval jinak velmi zdrženlivý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Mnozí se v rozhořčení neubránili přepjatosti. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek rovnou vyzval k mobilizaci na obranu občanských svobod, jíž je připraven postavit se do čela. Petice a přípravy demonstrací jedou naplno, takže Zemanův mocenský test bude dál zamořovat veřejnou debatu.

Přitom by ho šlo rychle utnout. Proč politici místo silných slov rychle nepřipraví jednoduchou novelu vysokoškolského zákona a prezidentovi ceremoniální pravomoc jmenovat profesory nevezmou? Stačí na to prostá většina, kterou dají ČSSD, ODS a TOP 09 pohodlně dohromady. Miloš Zeman rozumí jen síle. Dokud ji neucítí, bude pokračovat ve svých testech dál.

Přepjaté skuhrání a příměry ke Gottwaldovi ho jen vybudí k dalším podobným kouskům.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...