Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZLÁMALOVÁ: Španělé zlevňují, cestovky zdražují

Nákup letenek po internetu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákup letenek po internetu. | foto: Shutterstock

Při výběru letošní dovolené se rozhodně vyplatí cestovatelská gramotnost a přehled o ekonomickém a společenském dění v Evropě. Můžou vám ušetřit tisíce. České cestovní kanceláře hlásí zdražování zájezdů do Španělska nebo Itálie. To zní na první poslech velmi nelogicky.

Obě země, a Španělsko zvlášť, procházejí hospodářskou krizí. Obě by potřebovaly posílit svou schopnost konkurovat, čehož se v zemích s vlastní měnou zpravidla přirozeně dosahuje devalvací, jež přináší zlevnění pro zahraniční zákazníky.

Jenže to v eurozóně nejde a tak se zlevňuje bolestným snižováním platů. Pro obě země je turistika důležitým zdrojem příjmů. A ví, že si teď rozhodně nemohou dovolit zdražovat, přestože se tam kvůli rozpočtovým schodkům zvedaly daně nebo některé poplatky.
A také, že zlevňují.

ČTĚTE TAKÉ

Podle britských cestovatelských serverů spadly ceny v oblíbených španělských destinacích Costa Brava nebo Costa del Sol až o 20 procent. Dráž by kromě vyhlášených moderních letovisek pro vyšší třídy nemělo být ani v Itálii, přestože právě tam šly nahoru poplatky za pobyt.

České cestovní kanceláře zdražují z jiných důvodů. Do prázdninových letovisek už z Prahy provozuje přímé charterové lety jediná firma. Logicky tak žádá vyšší ceny. Jenže cestování je tak otevřené, že na ně nikdo nemusí přistoupit. Letiště ve Vídni, Bratislavě i v některých německých městech nejsou daleko a stojí za to prozkoumat, jestli se i s cestou tam nedá pořídit dovolená o dost levněji. Pokud se ten rozdíl ukáže být zajímavý, jistě se navíc brzo objeví podnikavci, kteří začnou prázdninové balíčky nabízet. Z Prahy se také dá do prázdninových letovisek dostat i běžnými linkami bez charterových letů. Za prázdniny na jihu není důvod platit víc.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...