7. července 2008 7:56 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Zneuznaný radarobijec

Jiří Paroubek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek. | foto: ČTK

V programu předsedy ČSSD by u kolonky pro zítřejší den mělo být „schůzka s americkou ministryní Condoleezzou Riceovou“. Bylo by logické, pokud by se Jiří Paroubek setkal i s ní - čas si na něj při svých zastávkách v Praze našli jak americký prezident Bush (v červnu 2007), tak ministr obrany Gates (v říjnu téhož roku). Jenže tentokrát nic.

Jakkoliv se šéf ČSSD může snažit tuto interpretaci vnucovat - pokud nezůstane u taktického mlčení či poukazování na souběžnou návštěvu Izraele - odpověď je jiná.

Pro Američany míval velkou cenu, tak jako každý odpůrce v důležité pozici. Dlouhou dobu jeho proměnlivé názory považovali za obvyklé politické manévrování, ostatně s levicovými voliči v zádech to neměl jednoduché. Jenže u Jiřího Paroubka nejde o pragmatismus, ale o cynismus, což asi už došlo i Američanům.

Absencí jeho schůzky s Condoleezou Riceovou o nic nepřijdeme. Avšak to, jak dokázal ztratit svůj kredit a výhodnou pozici, je signálem především dovnitř české kotliny. Měli bychom si to pamatovat. Ten pán by totiž moc rád byl opět premiérem.
Petr Pešek

Autor

Petr Pešekpetr.pesek@lidovky.czČlánky