2. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Zradikalizoval se. Více než regulace a politika víz pomůže obezřetnost

Zřejmým útočníkem by devětadvacetiletý Uzbek Sayfullo Saipov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zřejmým útočníkem by devětadvacetiletý Uzbek Sayfullo Saipov | foto: ČTK

V New Yorku zabíjel Uzbek, jenž žije v USA sedm let na zelenou kartu a půjčil si náklaďáček. Tady nepomohou stížnosti na volný prodej zbraní. Tady nepomůže Trumpův dekret ve stylu „Muslim Ban“ – zákaz vstupu pro občany Iráku, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie. Tady nepomůže ani jeho kritika.

Na okraj, je-li postih těchto zemí projevem islamofobie, pak jím je i letošní žebříček Global Peace Index, který právě tyto země řadí do nejrizikovější skupiny. Tady nepomohou ani výzvy Newyorčanům, že nesmí změnit svůj způsob života.

„Nesmíme dovolit Islámskému státu, aby vstoupil do naší země, když jsme ho porazili na Blízkém východě,“ tweetuje Donald Trump. Nic proti tomu. Ale Sajfulláh Saipov nevstoupil do USA s legitimací IS. Ani jako nositel pasu zakázané země. Přišel jako řadový dvaadvacetiletý mladík, jako muslim, který se teprve časem za neznámých okolností zradikalizoval. To je klíčové slovo.

Lze hlídat udílení víz, prodej pušek, ba i půjčování náklaďáků. Ale nelze přesně ohlídat radikalizaci kohokoliv, tedy i bující radikalizaci tolika muslimů. Kdo o kom může důvodně prohlásit, že je na cestě k radikalizaci? Předem nikdo. Teprve po útoku bývá jasno. O procesu a příčinách radikalizace nevíme skoro nic, přiznávají i experti. I proto slovo radikalizace slouží jako moderní alchymie nahrazující středověkou transmutaci prvků. Jako něco, co známe i z akčních filmových hororů.

Ty filmy ukazují stále nová monstra. Byl tu obří žralok, obří krokodýl, obří anakonda, obří krakatice… Co přijde příště? Nevíme. Snad obří žížala. Ale předem víme, jak bude zdůvodněna: cosi zmutovalo. Zmutovat je univerzální slovo. Umožní udělat z netopýra lidožravou bestii, aniž ten proces vysvětlí. Stačí říci „zmutoval“. Totéž platí pro džihádisty. Stačí říci „zradikalizoval se“. Dokud nebude v tomto jasno, nepomůže ani vízová politika, ani regulace zbraní, ani výzvy k zachování našeho způsobu života. Může-li něco aspoň trochu pomoci, pak jistá obezřelost vůči muslimům.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky